Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Prawie setka nowych żołnierzy WOT złożyła przysięgę na rynku

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma od niedzieli (10 lipca) 92 nowych żołnierzy, a wśród nich 14 żołnierek. Uroczystą przysięgę złożyli na myślenickim rynku, a zanim to się stało zaliczyli 16-dniowe szkolenie zakończone egzaminem. Częścią uroczystości w Myślenicach było także przekazanie 11 MBOT chorągwi Wojska Polskiego.

Tych 78 żołnierzy (w tym siedmiu z terenu powiatu myślenickiego) i 14 żołnierek dołączyło do liczącej już ponad 1500 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Razem z nimi dołączyło do niej teraz także 56 żołnierzy, którzy wcześniej byli już w wojsku (dlatego nie składali ślubowania w Myślenicach).

Żołnierze 11 MBOT nie tylko współpracują m.in. ze Strażą Graniczną, ale pomagają też zwykłym mieszkańcom np. podczas klęsk żywiołowych. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał ich obecność i pomoc, jaką nieśli niespełna rok temu w Głogoczowie po pamiętnej powodzi, oraz to, że można na nich było liczyć także po agresji Rosji na Ukrainę, kiedy to pomagali na dworcu w Krakowie, gdzie przyjmowano uchodźców.

- Zawsze gotowi. Zawsze blisko – przypomniał motto 11 MBOT.

Słowa podziękowania i gratulacje z okazji wstąpienia w szeregi WOT znalazły się też w liście ministra obrony narodowej, który odczytał gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Przysięga wojskowa, którą dzisiaj złożyliśmy to nie tylko słowa roty, ale przede wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny. Składając przysięgę na sztandar zobowiązaliśmy się służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej stając się w ten sposób częścią naszych sił zbrojnych – mówiła w imieniu żołnierzy szeregowa Izabela Sioła.

Dołączyć do wojsk obrony terytorialnej może każdy kto ukończył 18 lat a nie ma ich więcej niż 60, przejdzie proces rekrutacji, w tym wspomniane 16-dniowe szkolenie kończące się egzaminem, czyli 24-godzinną pętlą taktyczną.

To szkolenie (dla tych którzy byli wcześniej w wojsku jest ono krótsze bo 8-dniowe) nie oznacza jednak końca nauki.
Jak mówi por. Adam Trębacz, oficer prasowy 11 MBOT, to dopiero początek, wstęp do szkolenia 3-letniego. - Pełny status tzw. combat ready osiąga się po trzech latach. Żołnierze będą ćwiczyli minimum raz w miesiącu w weekend, a raz w roku będą musieli zaliczyć dwutygodniowe zintegrowane szkolenie poligonowe – tłumaczy por. Trębacz.

Po upływie trzech lat żołnierze mogą przedłużyć kontrakt jako żołnierze WOT. Mogą też zostać żołnierzami zawodowymi.

Jak można było usłyszeć w niedzielę na myślenickim rynku, w ostatnim czasie, zwłaszcza od czasu agresji Rosji na Ukrainę, chętnych do tego, aby zasilić szeregi 11 MBOT jest więcej niż przy poprzednich naborach. Ale to nie jedyny powód. Inny jest taki, że 11 MBOT uruchomiła w tym roku dwa nowe bataliony lekkiej piechoty.

Oprócz 111 batalionu w podkrakowskiej Rząsce i 112 w Oświęcimiu teraz działają jeszcze: 113 batalion w Tarnowie i 114 batalion w Limanowej. To sprawia, że służbę można pełnić bliżej swojego miejsca zamieszkania, zgodnie z ideą WOT – na swoim terenie.
Najbliższy nabór do 11 MBOT zaplanowany jest na połowę września br.

FLESZ - Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO - kom. prof. Grochmalskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto