18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu: Zawrotna kariera gier planszowych IPN

Marek Adamkowicz
"Kolejką" zainteresowali się Japończycy. Chcą ją pokazać w telewizji
"Kolejką" zainteresowali się Japończycy. Chcą ją pokazać w telewizji Materiały prasowe
Wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej gry planszowe okazały się przebojem rynkowym. Największym powodzeniem cieszy się "Kolejka", choć spore zainteresowanie zyskała również "303" - planszówka, przybliżająca realia bitwy o Anglię.

- Pierwsze wydanie "Kolejki" błyskawicznie zniknęło z rynku i stała się ona towarem deficytowym - mówi Karol Madaj, autor IPN-owskich gier. - Trzeba było przygotować kolejne edycje. Czwarta jest planowana na maj. Ponadto ukazało się rozwinięcie tej gry zatytułowane "Ogonek".

Gry planszowe na rodzinne weekendy - w co grać?

Niedawno "Kolejką" zainteresowali się Japończycy. Chcą ją pokazać w telewizji.

Fenomen IPN-owskiej planszówki śmiało można porównać z modą, jaką swego czasu wzbudziło "Monopoly". Ci, którzy mieli okazję do niej zasiąść, twierdzą, że "Kolejka" gwarantuje dobrą zabawę. Można na długie godziny zatopić się w klimacie znanym z filmów Barei i przypomnieć sobie, kim były charakterystyczne dla PRL-owskiego handlu postacie spekulantów czy matek z dzieckiem na ręku.

Czytaj więcej na ten temat: Gra planszowa IPN: Stań w kolejce niczym w PRL-u

Karola Madaja cieszą pozytywne opinie o jego dziele, ale jednocześnie zwraca on uwagę, że zadaniem "Kolejki" jest pokazanie, do czego prowadzą nieodpowiedzialne decyzje w gospodarce. Konkretnie chodzi o katastrofę ekonomiczną, jaka dotknęła Polskę w latach 80. Ostrzeżenie to jest kierowane m.in. do najmłodszego pokolenia. - Zorganizowaliśmy kilka warsztatów dla uczniów, które połączono z prelekcjami na temat gospodarki PRL - mówi Jan Daniluk z Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału IPN.

- Wykorzystywaliśmy przy tej okazji "Kolejkę". To świetne narzędzie edukacyjne. Gry używaliśmy też podczas organizowanych przez nas zajęć w ramach Europejskiej Nocy Muzeów czy Europejskiej Nocy Naukowców. Za każdym razem cieszyły się one dużą popularnością.

Tymczasem na Zachodzie została dostrzeżona gra "303", której premiera odbyła się w Parlamencie Europejskim. - Wydaliśmy ją z okazji rocznicy bitwy o Anglię - wspomina Karol Madaj. - Do Brukseli zawieźliśmy specjalną, wielkoformatową wersję, która teraz jest eksponowana na wystawie w muzeum RAF-u w Londynie.

Listę gier wydanych przez IPN uzupełniają "Awans" oraz "Pamięć '39". Ta ostatnia jest oparta na popularnej grze "Memory", a przybliża kampanię wrześniową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto