Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ulice Bochni wyjadą autobusy elektryczne do przewozu turystów. Miasto ogłosiło przetarg na zakup trzech pojazdów

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Szyb Sutoris w centrum Bochni - tu swój początek będzie miała nowa trasa turystyczna Kopalni Soli Bochnia
Szyb Sutoris w centrum Bochni - tu swój początek będzie miała nowa trasa turystyczna Kopalni Soli Bochnia Paweł Michalczyk
Turyści, przybywający do Bochni, będą mogli korzystać z transportu autobusami elektrycznymi. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na zakup trzech pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z zapowiedziami, mają one obsługiwać m.in. ruch turystyczny z Kopalni Soli Bochnia, pomiędzy szybami Campi i Sutoris.

Problemem Bochni jest brak miejsc parkingowych w centrum. Od 2006 roku, gdy obsługę ruchu turystycznego w kopalni soli przeniesiono z szybu Sutoris nieopodal Rynku do szybu Campi położonego nieco na obrzeżach, zdarza się, że turyści opuszczają miasto zaraz po zwiedzeniu podziemnych wyrobisk. Teraz Bochnia chce uruchomić transport turystów pojazdami elektrycznymi na wzór takich miast jak Kraków i Sandomierz.

Miasto właśnie ogłosiło przetarg na zakup trzech wolnobieżnych autobusów elektrycznych z zamkniętym nadwoziem. Na jednym ładowaniu akumulatorów każdy z pojazdów ma pokonać nie mniej niż 80 kilometrów. Autobusy mają być również wyposażone w pasy bezpieczeństwa i system audio przystosowany do obsługi zewnętrznego mikrofonu, a także ogrzewanie i klimatyzację.

Przy okazji przejażdżki autobusem wolnobieżnym, turyści mogliby zobaczyć Bazylikę św. Mikołaja, odnowiony Rynek, Planty Salinarne i stojące na nich obiekty pokopalniane, tężnię solankową, Muzeum im. Stanisława Fischera, Muzeum Motyli. Pomysł jest wykuwany podczas kolejnych spotkań prezesa kopalni z burmistrzem Bochni. Na razie nie są sprecyzowane sprawy formalne między miastem i kopalnią, wiadomo jednak, że autobusy wejdą w skład taboru miejskiej spółki komunalnej BZUK (prowadzi ona transport publiczny w mieście).

W 2023 roku Kopalnia Soli Bochnia zapowiada uruchomienie nowej trasy turystycznej, która będzie miała swój początek w Szybie Sutoris. Turyści nie będą zjeżdżać do podziemnych wyrobisk windą, ale zejdą do nich schodami z Szybu Sutoris na Poziom Danielowiec 70 metrów pod poziomem terenu, a stamtąd dotrą aż do poziomu August. Zwiedzanie zakończy się wyjazdem na powierzchnię Szybem Campi.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto