Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narty w pandemii koronawirusa. Jak pracują ośrodki narciarskie w Czechach, Austrii, Niemczech i we Włoszech? Narciarze szykują się na stoki

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W czeskich Jesenikach powyżej 1000 metrów nad poziomem morza leży naturalny śnieg, niektóre ośrodki zaczęły już sztuczne naśnieżanie stoków. Sprawdziliśmy, czy i jak do sezonu przygotowują się ośrodki w Czechach, Austrii, Niemczech i we Włoszech.

Narty 2020/2021. Ośrodki narciarskie w Czechach

Ośrodek narciarski na przełęczy Czerwonohorskiej przygotowuje się do sezonu zimowego – informuje Marcela Sedláčková, odpowiedzialna za obsługę turystów. - Kiedy jednak będzie można jeździć na nartach, tego naprawdę nie wiemy. Niestety w tym roku nie jest to w naszych rękach. Musimy czekać, aż inni zdecydują się na podstawie informacji o rozwoju epidemii.

W Kuotach nad Desną już uruchomili przedsprzedaż skipasów. W nowym ośrodki Dolna Morava pod Śnieżnikiem przed tygodniem rozpoczęli śnieżenie stoków armatkami.

- Uważnie obserwujemy, jak rozwinie się sytuacja w odniesieniu do regulacji rządu Republiki Czeskiej – informuje pracownik ośrodka. - Na pewno będziemy pracować zimą, chyba że będzie to wyraźnie zabronione. Jeśli zostaną nałożone ograniczenia, to odpowiednio zareagujemy. W tej chwili jednak sytuacja dobrze się rozwija, dlatego mamy nadzieję, że na sezon zimowy ruszymy w pełni.

- W tej chwili nie mamy żadnych narzuconych przez rząd warunków otwarcia - informują z Harrachova, gdzie też trwają przygotowania do zimy. - W przypadku, gdy rząd określi warunki działania, oczywiście będziemy postępować zgodnie z tym.

W związku z pandemią część ośrodków rozwija sprzedaż skipasów przez Internet, aby unikać kolejek przy kasie. Niektóre wydłużają czas pracy.

Na przykład w Dolni Morava cztery razy w tygodniu będzie można jeździć wieczorami, od 18 do 21.

Na razie jednak Polska jest dla Republiki Czeskiej krajem czerwonym, czyli o najwyższym ryzyku przeniesienia epidemii. Wszystkie osoby przyjeżdżające z krajów czerwonych mają obowiązek wcześniej powiadomić lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić przez Internet. Żeby nie trafić do miejscowej kwarantanny, trzeba w ciągu 5 dni poddać się na miejscu testowi PCR na koronawirusa. Można także taki test zrobić w Polsce, najdalej trzy dni przed wyjazdem. Czy tak będzie w styczniu i lutym?

- Jest jeszcze za wcześnie, żeby odpowiedzieć na to pytania – mówią nam w agencji Visit Czech Republic. - Sytuacja zmienia się dynamicznie, a czeski rząd analizuje sytuację i reaguje, wprowadzając lub likwidując ograniczenia!

Łatwiej mogą mieć osoby wjeżdżające do Czech na narty na jeden dzień. Kontroli granicznej nie ma, czeskie władze mówią, że można bez testów wjeżdżać na 24 godziny, ale w stanie „wyższej konieczności” Czy narty będą tak traktowane? Jeśli nie zostanie to precyzyjnie powiedziane, narciarze mogą mieć obawy, czy warto narażać się na wysoki mandat.

Narty 2020/2021. Alpy w Austrii

Rząd Austrii 3 listopada zaostrzył zasady walki z epidemią na terenie całego kraju. Do 6 grudnia zamknięte pozostają m.in. hotele, restauracje, ośrodki narciarskie oraz wyciągi. Mimo tego wjazd do Austrii dla cudzoziemców odbywa się bez żadnych ograniczeń.

- Na ten moment zniesienie obostrzeń planowane jest na 6 grudnia – mówi Michał Ozimek z Narodowego Biura Promocji Austrii. - Jeśli więc wprowadzone rozwiązania przyniosą pozytywny skutek, hotele, restauracje i ośrodki narciarskie będą stopniowo otwierane od 7 grudnia. Tym samym, choć z małym opóźnieniem, sezon zimowy będzie miał miejsce. Ośrodki funkcjonować będą z zachowaniem środków bezpieczeństwa: odstępy w kolejkach do kas, ograniczona liczba osób w wyciągach, noszenie maseczki w miejscach publicznych. Wszelkie środki bezpieczeństwa będą podejmowane krótkoterminowo, w zależności od sytuacji. Nie jesteśmy więc w stanie już teraz wyrokować, jak dokładnie będzie wyglądał „dzień na stoku” w grudniu lub styczniu. Choć na pewno regiony, hotele oraz gospodarze schronisk dołożą wszelkich starań, aby goście czuli się bezpiecznie.

Narty 2020/2021. Alpy Włoskie

We Włoszech do 31 stycznia obowiązuje stan wyjątkowy. Ograniczenia mają jednak charakter regionalny i są obecnie w trakcie uzgodnień. Najlepiej przed wyjazdem sprawdzić w internecie aktualne informacje.

W regionach objętych strefą czerwoną, gdzie wskaźnik zachorowań jest wysoki (obecnie m.in. Górska Lombardia, Piemont, Dolina Aosty) ma obowiązywać zakaz uprawiania sportów zimowych. W strefie żółtej (np. Trydent) przedsiębiorcy turystyczni zabiegają o możliwość otwarcia stoków narciarskich, z jednoczesnym zamknięciem innych atrakcji innych, np. barów czy dyskotek (tzw. Apres ski).

Takie rozwiązanie zapowiedział np. gubernator Piemontu. W regionach żółtych ilość narciarzy na stoku może być też imitowana ilością sprzedanych biletów, a w kolejkach może obowiązywać dystans i wyłączenie części miejsc.

Narty 2020/2021. Alpy Niemieckie

Podobnie jak w Polsce sytuacja w Niemczech jest bardzo dynamiczna i na dzień dzisiejszy nie można z całkowitą pewnością powiedzieć jak będzie wyglądać sytuacja w sezonie narciarskim – mówi Agata Płońska z agencji Germany Travel. - W Bawarii dotychczasowe obostrzenia obowiązują do 30 listopada. Dopiero po tym terminie zostanie opublikowana aktualizacja. Do tej pory, tak jak w Polsce obowiązuje zakaz uprawiania sportów rekreacyjnych i amatorskich.

Szczegółowe informacje dla całego kraju oraz dla poszczególnych landów można znaleźć na stronie www.germany.travel w języku angielskim i niemieckim pod linkiem
https://www.germany.travel/de/aktuelle-informationen-zum-coronavirus.html#iframe-corona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto