Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Niech Planty wyjaśniają historię bocheńskiej soli!” - rozmowa z Adamem Piskórem, prezesem Fundacji Salina Nova

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Adam Pikór, prezes Fundacji Silna Nova
Adam Pikór, prezes Fundacji Silna Nova arch. prywatne
Rozmawiamy z Adamem Piskórem, prezesem bocheńskiej Fundacji Salina Nova, która kilka lat temu organizowała w Bochni warsztaty urbanistyczne. W ich trakcie opracowano oddolną, społeczną koncepcję rewaloryzacji Plant Salinarnych pod nazwą Kampus Salinarny.

Podobają się panu odnowione budynki Kuźni i Lodowni?

Odrestaurowanie zabytków salinarnych na Plantach i wprowadzenie tam nowych funkcji, tj. Informacji Turystycznej i miejskich toalet z prawdziwego zdarzenia, było jednym z postulatów mieszkańców w ramach warsztatów urbanistycznych Charrette” w 2015 r. Cieszę się, że udało się uratować te cenne relikty dziedzictwa kulturowego Bochni.

Przebudowane budynki Lodowni i Kuźni na Plantach Salinarnych w BochniPaweł Michalczyk

Na trwałe efekty społeczne i gospodarcze odnowy tych obiektów musimy jednak poczekać. W mojej ocenie, przestrzeń kawiarni (w Kuźni) powinna być docelowo wzbogacona o nowoczesną strefę coworkingową - miejsce pracy, spotkań i pysznej kawy dla osób młodych wykonujących wolne zawody oraz pracę zdalną lub hybrydową, przeżywającą rozkwit od czasu pandemii COVID-19. Dawna Lodownia zaś może służyć jako przestrzeń dla usług społecznych i nowe miejsce na mapie miasta, wynajmowane codziennie, np. na godziny lub całodniowo na potrzeby organizacji pozarządowych i mieszkańców, edukacji salinarnej dzieci i młodzieży etc. Planowany zaś w tym miejscu sklepik z pamiątkami można ulokować w przestrzeni Informacji Turystycznej.

Planty jeszcze bardziej się zmienią, powstaną nowe alejki i fontanna.

Planty Salinarne jako założenie miejskiej zieleni, które miało rodowód w funkcji górniczej Bochni, są unikatowe w skali europejskiej. Dlatego też nadrzędnym celem ich rewaloryzacji powinna być ochrona historycznego potencjału zieleni i wyeksponowanie salinarnej przeszłości miasta. Pod Plantami przebiega najważniejszy odcinek podziemnej trasy turystycznej, podłużnia August z piękną Kaplicą św. Kingi. „Niech więc Planty wyjaśniają historię bocheńskiej soli - mieszkańcom i turystom!” - od wielu lat mówią nam o tym uznane autorytety, m.in. Jan Flasza i dr inż. Piotr Langer.

Rewaloryzacja Plant Salinarnych w Bochni niebawem będzie miała swój II etap, powstanie fontanna nowe alejkiwizualizacja UM Bochnia

Przypomnę, iż ramach warsztatów Charrette, zorganizowanych z inicjatywy Fundacji „Salina NOVA” z udziałem ponad 200 mieszkańców, władz miasta i ekspertów, powstała całkowicie oddolna, społeczna koncepcja rewaloryzacji Plant pod nazwą Kampus Salinarny. Jej twórcy postulowali oprócz funkcji parkowych i rekreacyjnych, wprowadzenie na tym obszarze wysokiej jakości, nowych funkcji kulturalno-edukacyjnych i miastotwórczych, w tym m.in. utworzenie Mediateki Bocheńskiej - Stajni Literatury i Kultury. Wszystko na to wskazuje, że władze miasta zrezygnowały z tego pomysłu w tej lokalizacji.

Zastępca burmistrza Robert Cerazy pokazał podczas kwietniowej sesji wizualizacje nowych Plant. Widział je pan?

Nie znam szczegółów projektu budowlano-wykonawczego dla obszaru Plant. Jednakże wizualizacje w mediach wzbudzają pewne obawy. Mam nadzieję, iż Planty po ich rewaloryzacji nie staną się przykładem typowego, „banalnego” parku miejskiego z wybrukowanymi alejkami i standardowymi elementami małej architektury. Ważna powinna być dbałość o detale w zagospodarowaniu elementów parkowych i przyrodniczych oraz zachowanie biologicznej różnorodności. Oprócz wyjaśniania historii bocheńskiej soli, Planty mogą być ciekawym polem obserwacyjnym i dydaktycznym do prowadzenia terenowych lekcji przyrody, biologii i geografii.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

FLESZ - Jak pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko?. Jak rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto