Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa mutacja koronawirusa. Wirusolog dr Rafał Mostowy: Bardzo prawdopodobne, że ten wariant jest już w Polsce

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Nowy szczep koronawirusa, którego obecność potwierdzono między innymi w Wielkiej Brytanii, otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01.
Nowy szczep koronawirusa, którego obecność potwierdzono między innymi w Wielkiej Brytanii, otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01. Pawel Relikowski / Polskapress
- Bardzo prawdopodobne jest, że ten wariant już jest w Polsce. Wiemy, że jest potwierdzony w Holandii, Danii i Australii. Możliwe więc, że lada moment zostanie potwierdzony także w innych krajach europejskich - mówi o nowej odmianie koronawirusa dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych i epidemiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

FLESZ - Nowy szczep koronawirusa. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

Czy nowa mutacja koronawirusa jest groźniejsza od tego dotychczasowego, z którym mamy do czynienia?
Dr Rafał Mostowy: Nie ma dowodów na to, by nowa mutacja była groźniejsza. Są jedynie poszlaki, że jest bardziej zakaźna. To bardzo ważne, by rozróżnić te dwie informacje.

Mówi Pan, że są poszlaki wskazujące, że nowy szczep rozprzestrzenia się szybciej. Czy wiadomo o ile?
Na ten moment są to tylko dane szacunkowe. By odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie, trzeba poczekać na eksperymenty laboratoryjne oraz na więcej danych. Pojawiają się doniesienia, że ten szczep jest być może o 70 proc. bardziej zakaźny. W tej chwili ciężko jednak powiedzieć, co to dokładnie może oznaczać.

Czy z poziomu przeciętnego człowieka informacja o nowym szczepie ma jakieś znaczenie?
Koronawirus, jak każdy inny wirus, ewoluuje i się zmienia. Musimy zdawać sobie sprawę, że każde zakażenie przenoszone z osoby na osobę jest okazją dla koronawirusa, by mógł mutować. Im więcej jest danego wirusa, tym większa szansa, że będzie on ewoluował. Kluczową informacją dla każdego z nas powinna być mobilizacja do jak najszybszej redukcji rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Jedynym skutecznym sposobem, by to zrobić, jest zaszczepienie się.

Czyli musimy się przygotować na to, że będą się pojawiały nowe mutacje tego wirusa?
Tak. To jest tak samo jak w przypadku wirusa grypy, który z roku na rok się zmienia. Jak już wspomniałem, jedyną skuteczną metodą, by zahamować jego dalszy rozwój jest szczepionka, o której trzeba mówić globalnie, nie tylko w kontekście Polski. Dużo osób ma takie wrażenie, że to, czy się zaszczepią, jest tylko i wyłącznie ich problemem. Nie jest to do końca prawda. Musimy zdawać sobie sprawę, że wirus będzie mógł nadal się rozprzestrzeniać i ewoluować we wszystkich tych, którzy się nie zaszczepią i nie będą odporni. Jeśli dojdzie do sytuacji, że wirus będzie mógł dalej się swobodnie rozprzestrzeniać, to w którymś momencie będzie mógł wrócić oraz będzie w stanie na nowo zakażać osoby, które były wcześniej zaszczepione, bo na tyle się zmieni genetycznie. To oczywiście w tym momencie są spekulacje. Niemniej jednak jako osoba, która zajmuje się chorobami zakaźnymi i ewolucją zarazków, chce podkreślić, że takie rzeczy się zdarzają w świecie chorób zakaźnych.

Czy testy PCR, które są dostępne w Polsce, mogą stwierdzić, że jesteśmy zakażeni właśnie tą nową mutacją?
Test RT-PCR wykrywa jedynie obecność koronawirusa, nie rozróżnia tego, którą mutacją jesteśmy zakażeni. Ale test RT-PCR opiera się na bardzo konkretnych sekwencjach genetycznych. Trzeba mu powiedzieć, jakiej dokładnie sekwencji ma szukać. Tak się złożyło, że jeden z testów PCRowych (jest ich wiele), pokrywa się z jedną z mutacji obecnych w nowym wariancie koronawirusa. Dzięki czemu można go używać do wykrywania zarażenia tym wariantem. Generalnie testy PCR są bardzo czułe i specyficzne, więc gdy wirus zmieni się po jakimś czasie, trzeba będzie ten test aktualizować. To już leży w kwestii laboratoriów wykonujących takie badania.

Jak Pan myśli dlaczego ten wariant koronawirusa wywołał taką reakcję, że podjęto decyzję o zawieszeniu lotów z Wielkiej Brytanii?
Po po raz pierwszy mamy przekonujące poszlaki, że ten wariant charakteryzuje się większą zakażalnością niż inne. Wcześniej mielimy kilka fałszywych alarmów. Teraz też jeszcze nie ma solidnych dowodów, ale duże grono ekspertów z zakresu epidemiologii i genetyki jest zdania, że tym razem sytuacja jest inna. Co do zamykania dróg lotniczych to bardzo ciekawe pytanie. Należałoby się zastanowić czy to jest skuteczna i mądra interwencja.

A Pana zdaniem?
Moim zdaniem wątpliwa. Bardzo prawdopodobne jest, że ten wariant już jest w Polsce. Wiemy, że jest potwierdzony w Holandii, Danii i Australii. Bardzo prawdopodobne, że lada moment będzie potwierdzony w innych krajach europejskich. Moim zadnim dużo skuteczniejszym działaniem powinno być zachęcenie ludzi do szczepienia. Przedstawianie im wiarygodnych informacji, zarówno o zaletach jak i możliwych skutkach ubocznych. To w mojej ocenie najskuteczniejszy ze sposobów, by podciąć skrzydła koronawirusowi. Przed ewolucją bardzo ciężko jest uciec, jeśli wirus szaleje na całym świecie.

Pan się zaszczepi?
Tak. Chciałbym zaapelować do wszystkich, by nie bali się szczepienia. Oczywiście, każda szczepionka może wywoływać niepożądane odczyny poszczepienne. Trzeba rzetelnie informować społeczeństwo o wszystkich aspektach szczepień, by ludzie nie przestali ufać naukowcom i medykom. Pamiętajmy też, że w przypadku wszystkich innych szczepionek występowanie możliwych skutków ubocznych jest około 100-1000 razy mniejsze niż powikłania po chorobach. Nie mówiąc już o COVID-19, który jest bardzo poważną chorobą, zwłaszcza wśród osób starszych. To, że te szczepionki zostały szybciej stworzone nie oznacza, że ominięto procedury. Uświadamiajmy ludzi, że badania kliniczne działają tak, że im więcej jest wirusa, tym krócej one trwają. Jak mamy pandemię, to ludzie często chorują, w związku z tym jesteśmy w stanie szybciej zakończyć eksperyment kliniczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa mutacja koronawirusa. Wirusolog dr Rafał Mostowy: Bardzo prawdopodobne, że ten wariant jest już w Polsce - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto