Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zestawy przeciwlotnicze z Tarnowa będą strzegły polskiego nieba. Do armii trafił system "Pilica" z Zakładów Mechanicznych [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Przeciwlotniczy System Rakietowo Artyleryjski "Pilica" tworzony jest przez konsorcjum, którego liderem są tarnowskie Zakłady Mechaniczne
Przeciwlotniczy System Rakietowo Artyleryjski "Pilica" tworzony jest przez konsorcjum, którego liderem są tarnowskie Zakłady Mechaniczne Aneta Gawle/Zakłady Mechaniczne Tarnów
Na terenie 35. Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej dokonano odbioru pierwszego seryjnego Przeciwlotniczego Systemy Rakietowo Artyleryjskiego Pilica. Sprzęt wyprodukowało konsorcjum firm zbrojeniowych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którego liderem są tarnowskie Zakłady Mechaniczne.

FLESZ - Nikt nie opuszcza posterunków - relacja obrońcy Kijowa

od 16 lat

System przeciwlotniczy z Tarnowa dla polskiej armii

To już drugi zestaw, który trafił do polskiego wojska. Pod koniec 2020 roku przekazano armii prototyp "Pilicy". Teraz Siły Zbrojne RP otrzymały pierwszy zestaw z seryjnej produkcji. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Pit-Radwar, PCO oraz tarnowskie Zakłady Mechaniczne. Firmy produkują poszczególne elementy systemu, a całość jest montowana w Tarnowie.

- Jestem dumny, że dzięki pracy zdolnych inżynierów z polskiego przemysłu zbrojeniowego udało się dostarczyć pierwszy seryjny system "Pilica" do Wojska Polskiego. Jeszcze w tym roku do Sił Zbrojnych RP zostaną dostarczone kolejne dwa zestawy - podkreśla Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Rakiety sprawdzają się w Ukrainie

Do 35. Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej trafił system składający się z sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiskami dowodzenia i stacjami radiolokacyjnymi. W zestawie znajdują się także dwie ciężarówki transportowe oraz pojazdy amunicyjne.

W skład każdej jednostki ogniowej systemu "Pilica" wchodzą dwa automaty kalibru 23 mm oraz dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych GROM/PIORUN. Każdy z zestawów ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym.

- Ze względu na rosnące użycie systemów bezzałogowych, coraz więcej formacji powraca do zestawów artyleryjskich. Warto także dodać, że wyrzutnie rakiet GROM/PIORUN znajdują się m.in. na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy, pozwalając na skuteczną obronę przed szerokim spektrum środków napadu powietrznego - przekonuje Henryk Łabędź.

Program tworzenia PSR-A "Pilica" realizowany jest w ramach podpisanego w 2016 roku kontraktu z polskim wojskiem. Kontrakt zakłada, że do armii trafi w sumie sześć zestawów uzbrojenia, pozwalającego zwalczać bezzałogowe systemy powietrzne, śmigłowce, samoloty, a nawet rakiety manewrujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe zestawy przeciwlotnicze z Tarnowa będą strzegły polskiego nieba. Do armii trafił system "Pilica" z Zakładów Mechanicznych [ZDJĘCIA] - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto