Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi diakoni w Drwini, Brzeźnicy i Porębie Spytkowskiej, a w niedzielę prymicje w Brzesku

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
ks.Marian Kostrzewa / Portal Diecezji Tarnowskiej
Grzegorz Banaś z parafii Drwinia, Dawid Grabowski z parafii Brzeźnica oraz Jan Kurek z parafii Poręba Spytkowska - to nowi diakoni diecezji tarnowskiej. W sobotę zaś będą miały święcenia kapłańskie m.in. diakona Kacpra Kani z Brzeska.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

W sobotę 23 maja w diecezji tarnowskiej miały miejsce święcenia diakonatu. Uroczystość miała miejsce w dwóch kościołach: w Jodłowej i w Łęgu Tarnowskim. W tej drugiej świątyni sakramentu udzielał biskup Stanisław Salaterski. Wśród siedmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, którzy je przyjęli, było dwóch przedstawicieli powiatu bocheńskiego i jeden mieszkaniec powiatu brzeskiego. Są to: Grzegorz Banaś z parafii Drwinia, Dawid Grabowski z parafii Brzeźnica oraz Jan Kurek z parafii Poręba Spytkowska. Ten ostatni zanim w 2015 roku wstąpił do seminarium, był sołtysem swojej rodzinnej miejscowości.

Diakonat jest pierwszym krokiem do święceń kapłańskich. Diakonów obowiązuje celibat, modlitwa brewiarzowa i posłuszeństwo biskupowi. Jako osoby duchowne, diakoni mogą udzielać chrztów, prowadzić pogrzeby, wygłaszać homilie, błogosławić Najświętszym Sakramentem, ale nie wolno im odprawiać mszy ani spowiadać.

W sobotę 20 mężczyzn, wyświęconych na diakonów w 2019 roku, przyjmie święcenia kapłańskie. Uroczystość nie odbędzie się jak zwykle w tarnowskiej katedrze, ale w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. Będzie ją można oglądać w internecie w kanale YouTube tarnowskiej parafii, jak również śledzić na antenie radia RDN Małopolska (103,6 FM).

Wśród kandydatów do kapłaństwa jest dk. Kacper Kania z parafii św. Jakuba w Brzesku. Od minionej niedzieli, podobnie jak 19 kolegów z rocznika, bierze on udział w rekolekcjach przed święceniami. - Pokornie proszę o modlitwę za cały nasz rocznik, aby nasza służba w Kościele była pełna pokory, potwierdzona prawdziwie ewangelicznym życiem! - napisał na swoim profilu społecznościowym.

Ks. Kacper Kania odprawi mszę prymicyjną w swoim kościele parafialnym w niedzielę o godz. 12. Uroczystość będzie można śledzić na profilu facebookowym parafii św. Jakuba.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto