Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiśnicz z tytułem Pomnika Historii, doceniono układ architektoniczny miasteczka

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Tomasz Łosik (1848-1896), Wiśnicz, olej na płótnie, 141 x 252 cm, 1892 r. Ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Tomasz Łosik (1848-1896), Wiśnicz, olej na płótnie, 141 x 252 cm, 1892 r. Ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni Tomasz Łosik
Zespół architektoniczno-krajobrazowy Nowego Wiśnicza uzyskał status Pomnika Historii. Jest to drugi po kopalni soli w Bochni obiekt tej rangi w powiecie bocheńskim.

FLESZ - Co posadzić, by nie podlewać

od 16 lat

13 maja weszło w życie rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy, uznające Nowy Wiśnicz za Pomnik Historii, podpisane 20 kwietnia. W Polsce jest nieco ponad sto takich obiektów. Starania władz Nowego Wiśnicza o ten tytuł trwały od 2016 roku. Zwracano uwagę na układ urbanistyczno-przestrzenny terenu zamku, klasztoru i miasta w zakresie strefy ochrony konserwatorskiej.

- Usytuowanie tych obiektów tworzy trójkąt równoboczny, na którego wierzchołkach klasztor jest symbolem władzy boskiej, zamek - władzy pańskiej, a miasto jako pierwiastek ludu. Taki schemat jest charakterystyczny dla epoki baroku, a dzisiaj, świetnie zachowany w Wiśniczu, jest unikatowy w skali kraju, a nawet w skali Europy - mówi burmistrz Małgorzata Więckowska.

Dla samorządu uzyskany właśnie tytuł oznacza duży prestiż i podniesienie rangi wielu tamtejszych zabytków. - Mamy nadzieję, że ten tytuł pomoże w promocji naszej gminy i pozyskaniu większej liczby turystów, bo ze względu na uwarunkowania historyczne, nasze liczne zabytki oraz walory przyrodnicze stawiamy właśnie na turystykę - dodaje burmistrz.

Małgorzata Więckowska liczy, że mając w ręku tytuł Pomnika Historii, władzom Wiśnicza będzie teraz łatwiej występować o fundusze zewnętrzne na utrzymanie zabytków w odpowiednim stanie. - Nakłady, które trzeba ponieść na to zadanie, są bardzo wysokie i gmina sama nie jest ich w stanie udźwignąć

Pierwotnie, wręczenie tytułu miało się odbyć podczas dwudniowych Międzynarodowych Dni Ochrony Zabytków (21-22 kwietnia). Plany pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa. - Mamy nadzieję że Międzynarodowe Dni Ochrony Zabytków będą u nas miały miejsce, gdy sytuacja wróci do normalności. Byłaby to okazja do oficjalnego świętowania - dodaje burmistrz.

Na razie nie wiadomo, czy przyznanie Wiśniczowi tytułu Pomnika Historii zostanie uwiecznione np. pamiątkową tablicą. Decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto