Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O nauce w Bochni nieco inaczej

(MAW)
Najpierw były warsztaty, potem wycieczki do szkoły filmowej a teraz jest film. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni nakręcili obraz o swojej szkole. Pierwsza projekcja zaplanowana jest na 8 grudnia.

Najpierw były warsztaty, potem wycieczki do szkoły filmowej a teraz jest film. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni nakręcili obraz o swojej szkole. Pierwsza projekcja zaplanowana jest na 8 grudnia. Film będzie jedną z pamiątek, która pozostanie po obchodzonym w tym roku jubileuszu 190-lecia bocheńskiej szkoły.

- Film pokażemy na dużej sali gimnastycznej, ale tylko wtedy gdy będą sprzyjające okoliczności pogodowe. Przy dużym słońcu nie jesteśmy w stanie zasłonić wszystkich okien, tak aby pokazany obraz był wyraźny - mówi Jolanta Kruk, dyrektor I LO w Bochni. Film o najstarszej szkole na Bocheńszczyźnie powstał w ramach wielkiego projektu "Multimedialna szkoła" realizowanego w tej placówce od maja ubiegłego roku. Na ten cel szkoła dostała ponad 30 tysięcy złotych.

Fundusze te wykorzystano na organizowanie ciekawych pozalekcyjnych zajęć. Były między innymi zajęcia z kultury francuskiej. Podczas spotkań organizowanych w szkole - nie brakło też wątków bocheńskich. Prelegenci wskazywali na związki bocheńskiego środowiska lokalnego z historią i kulturą Francji.ť Programem, który ruszył już w maju, a ostatecznie zakończy się w styczniu zostało objętych 80 uczniów.

W ramach zajęć zorganizowano: projekcję filmów fabularnych i dokumentalnych, zajęcia warsztatowe z historii, literatury, sztuki i muzyki Francji). Były także wycieczki naukowe między innymi do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Autorzy projektu przygotowali konkursy, wyjazdy do krakowskich muzeów i teatrów. A przede wszystkim zajęcia warsztatowe poświęcone powstawaniu filmu. W tych zajęciach licealiści uczestniczyli bardzo chętnie. Nic w tym dziwnego prowadził je doświadczony filmoznawca Stanisław Kęsek.

Podczas pierwszego spotkania uczniowie oswajali się z kamerą, kręcili krótkie scenki, potem je montowali. Na kolejnych warsztatach zaznajamiali się z innymi technicznymi aspektami powstawania filmu. W ramach projektu zwiedzili także Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie oprócz ciekawych eksponatów związanych z historią polskiego filmu wyświetlono im także m. in. pierwsze produkcje braci Lumiere. Ekipa licealistów zajrzała też do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

- Możliwość kształcenia się tutaj graniczy z cudem dla każdego, kto marzy o karierze aktora czy aktorki. Niezwykłym przeżyciem była możliwość spędzenia kilku chwil w salach, gdzie niegdyś swoje umiejętności szlifowały wielkie sławy, a także na schodach, gdzie dzisiejsze gwiazdy przeważnie oczekiwały na wyniki egzaminów - wyjaśniała Agnieszka Patyk, jedna z uczestniczek programu. Program "Multimedialna szkoła" adresowany był do uczniów ambitnych z małych miejscowości. Poprzez spotkania, warsztaty i wyjazdy umożliwił im kontakt z kulturą a przede wszystkim aktywizował poprzez współdziałanie z placówkami kulturalnymi Bochni.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto