Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 26 lat przywracają dawny blask grobom zapomnianych tarnowian

Paulina Marcinek
Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty udało się odrestaurować m.in. grób Olimpii Dybowskiej
Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty udało się odrestaurować m.in. grób Olimpii Dybowskiej Paulina Marcinek
We wtorek i środę Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie przeprowadza kwestę. Dzięki tej inicjatywie i hojności darczyńców do dziś udało się odrestaurować 50 nagrobków

- Uczuciowo szczególnie związany jestem z osobą Heleny Kulpińskiej. To było wspaniałe odkrycie - mówi Antoni Sypek, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Na jej grobowiec historyk natknął się wiele lat temu. Zwrócił na niego uwagę, ponieważ znajdował się na cmentarzu niedaleko miejsca, gdzie wielu tarnowian nabierało wodę do podlewania kwiatów na grobach.

- Mój wzrok przykuł jego wyjątkowy kształt, przypominający kamień polny i zdjęcie uroczej dziewczyny. Napis jednak był zatarty. Udało mi się odczytać tylko jakąś datę. Zaintrygowało mnie to - opowiada. Rozwiązanie zagadki zajęło Antoniemu Sypkowi sporo czasu.

- Sięgnąłem do archiwum i ustaliłem, że chodziło o miejsce spoczynku Heleny Kulpińskiej, jednej z pierwszych modystek w Tarnowie. Pracowała w zakładziku, gdzie szyło się stroje i kapelusze dla pań. Zmarła jako nastolatka na gruźlicę - opowiada.

Odnawiają nagrobki

Grobowiec Heleny Kulpińskiej jest jednym z 50, które doczekały się renowacji dzięki kweście organizowanej już od 26 lat przez Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. W Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki na terenie nekropolii zbierane są datki na ratowanie niszczejących grobów. Przez ten czas do puszek kwestujących trafiło przeszło pół miliona złotych.

- O tym, który nagrobek zaproponować do odrestaurowania, decyduje albo wyjątkowa postać, która została w nim pochowana, bądź jego piękny, architektoniczny kształt - wyjaśnia tarnowski historyk.

Kwesta na cmentarzu

W najbliższy wtorek i środę na Starym Cmentarzu w Tarnowie kolejne datki zbierać będą od godz. 8.30 do 18 członkowie komitetu oraz liczni wolontariusze.

Wśród nich będą znani tarnowianie oraz osoby, które zbierają pieniądze do puszek od samego początku akcji: Stanisław Olszówka, Ryszard Lis, Ryszard Żądło, Tadeusz Trzos, Anna i Robert Moździerzowie. Kwestarze będą mieć specjalnie oznakowane puszki. Miejski Zarząd Cmentarzy ze swej strony ufundował okolicznościowe zakładki do książek.

- Będziemy je rozdawać darczyńcom - mówi Antoni Sypek. Za zebrane pieniądze komitet planuje wyremontować w najbliższym czasie m.in. grobowiec Karola Grabowicza - byłego dyrektora tarnowskiego szpitala, który leczył powstańców styczniowych oraz Jana Styły, kiedyś szefa kasy chorych oraz sekretarza tarnowskiej „Gwiazdy”.

ZOBACZ TAKŻE: Z wizytą w Dyniolandzie

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto