Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 5 do 20 proc. pacjentów nie przychodzi na umówione wizyty w Brzesku. Szpital wystąpił z apelem: "Odwołuję – nie blokuję!"

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Szpital powiatowy w Brzesku wystąpił do pacjentów z apelem: "Odwołuję – nie blokuję!"
Szpital powiatowy w Brzesku wystąpił do pacjentów z apelem: "Odwołuję – nie blokuję!" Paweł Michalczyk
Szpital w Brzesku apeluje do pacjentów o odwoływanie wizyt, na które nie mogą przyjść. Tylko w styczniu od 5 do 20 proc. wizyt w poradniach specjalistycznych nie dochodziło do skutku z powodu nieobecności pacjenta. Dyrekcja placówki prosi, by w podobnych przypadkach odwołać wizytę, aby dać szansę innej osobie na szybszą poradę.

Problem dotyka m.in. poradni specjalistycznych w szpitalu powiatowym w Brzesku. Odsetek wizyt, na które pacjenci nie zgłaszają się bez wcześniejszej informacji, waha się w brzeskim szpitalu od 5 do 20 proc. w zależności od poradni.

- Największy odsetek pacjentów niezgłaszających się na wizyty bez powiadomienia występuje w poradniach dermatologicznej, laryngologicznej i kardiologicznej. Średnio wynosi nawet 15-20 proc. Ale są dni, kiedy np. na 30 zaplanowanych wizyt w poradni, nie zgłasza się 7 pacjentów, co stanowi ponad 20 proc. wszystkich wizyt - mówi Monika Mikołajek-Burek, rzeczniczka brzeskiego szpitala powiatowego.

Podobna sytuacja ma miejsce również w innych poradniach specjalistycznych: neurologicznej, okulistycznej, endokrynologicznej czy cukrzycowej, gdzie kolejki oczekujących są jednymi z najdłuższych.

- Namawiamy i zachęcamy pacjentów do odwoływania wizyt, na które nie mogą się z różnych względów pojawić. Jeśli lekarz nie ma informacji, że pacjent nie zjawi się na wizycie, nie może w tym czasie przyjąć innego pacjenta. Lekarz czeka, pacjenci również czekają w coraz dłuższych kolejkach do specjalistów. Dzięki odwołaniu wizyty lekarze mogą przyjąć szybciej innych pacjentów czekających w kolejce. Tym samym skracają się kolejki, można płynniej i efektywniej zarządzać czasem pracy i terminami wizyt, a tym samym zaoszczędzić koszty - argumentuje rzeczniczka brzeskiego szpitala.

W razie braku możliwości skorzystania z umówionej wizyty można odwołać ją:

  • telefonicznie (poradnie specjalistyczne: 14 66 21 380)
  • korzystając z formularza kontaktowego na stronie szpitala (kontakt/napisz do nas)
  • mailowo ( w przypadku poradni specjalistycznych adres mailowy: [email protected] )

Dlaczego warto odwołać wizytę? Personel brzeskiego szpitala podaje wiele powodów:

  • lekarz zamiast czekać na Ciebie, przyjmie w tym czasie innego pacjenta,
  • placówka będzie mogła płynniej i efektywniej działać,
  • ogólny czas oczekiwania na wizyty przez wszystkich pacjentów skróci się, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi wiele kosztów – nieodwoływanie wizyt lekarskich jest globalnym problemem nie tylko publicznej, ale i prywatnej opieki zdrowotnej,
  • placówka nie wykreśli Cię z listy oczekujących – jeśli nie zgłosisz się na wizytę i nie odwołasz jej bez istotnych powodów, będziesz musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących,
  • spełnisz obowiązek, który jest zapisany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podstawa prawna: Art. 20 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej: „W przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w terminie określonym w trybie ust. 2, 7 lub 8 lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę”.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto