Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od przyszłego roku koniec z azbestem

mu
Od 1 stycznia 2005 r. nie będzie można stosować, produkować oraz importować wyrobów z azbestem - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.

Od 1 stycznia 2005 r. nie będzie można stosować, produkować oraz importować wyrobów z azbestem - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do prawa Unii Europejskiej.

Pył azbestowy jest szkodliwy dla zdrowia, powoduje pylicę płuc, zwaną azbestozą, która może doprowadzić nawet do raka płuc. Tymczasem do niedawna produkowano nie tylko w Polsce wiele wyrobów zawierających ten szkodliwy minerał. Były one stosowane szczególnie często w budownictwie. Płytami azbestowymi okładano bloki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej. W latach 60. i 70. z azbestu robiono nawet rury do wody pitnej. Mało tego - odpady azbestowe były wykorzystywane do budowy boisk sportowych czy utwardzania dróg.

Według danych resortu gospodarki, na terenie kraju znajduje się ok. 15,5 mln ton wyrobów zawierających azbest, w tym 14,9 mln ton płyt i 600 tys. ton rur azbestowo-cementowych. Wszystkich trzeba się pozbyć. W związku z tym powstał specjalny "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski".

W Polsce około 85 proc. azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Dlatego ich usuwanie i wymiana - jak zakłada program - ma być działalnością remontowo-budowlaną, która pozwala na ożywienie w budownictwie i produkcji materiałów budowlanych.

Pomoc z Funduszu
W związku z przyjętym przez rząd "Programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", a także "Listą przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach" istnieje możliwość wsparcia finansowego placówek służby zdrowia, oświaty i opieki społecznej na terenie województwa śląskiego.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po zapoznaniu się z zapisami Programu, w swoim
budżecie zabezpieczył środki, które mogą być wykorzystane na usuwanie azbestu. Warunki dodatkowe, które musi spełniać placówka służby zdrowia, oświatowa lub opieki społecznej to:

  • usuwanie azbestu musi być związane z robotami dociepleniowymi budynku wynikającym z audytu energetycznego;
  • obiekt został zakwalifikowany do I stopnia pilności w "Ocenie stanu możliwości i bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest";
  • środki WFOŚiGW w Katowicach nie mogą być przeznaczone na pokrycie opłaty za składowanie odpadów.









  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto