Nasza Loteria

Orszak Trzech Króli w Brzesku i Bochni - program

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Orszak Trzech Króli w Brzesku, 2019
Orszak Trzech Króli w Brzesku, 2019 arch. Paweł Michalczyk
W poniedziałek w całej Polsce wyruszą Orszaki Trzech Króli. Tym razem ma być ich ponad 700. Nie inaczej będzie w Brzesku, gdzie korowód przechodzi ulicami miasta już od wielu lat, ale i w Bochni, gdzie wyruszy po raz pierwszy.

WIDEO: Krótki wywiad

Orszak Trzech Króli to przedstawienie jasełek na ulicach miast i wsi. Przedsięwzięcie zrodziło się jako oddolna inicjatywa różnych wspólnot mająca na celu przywracanie tradycji wspólnego kolędowania. Jest to jednocześnie wydarzenie religijne i kulturalne.

Ulicami Brzeska Orszak Trzech Króli przejdzie już po raz ósmy. Barwny korowód wyruszy o godzinie 13 z Placu Kazimierza Wielkiego, a następnie i ulicą Uczestników Ruchu Oporu, poprzez plac Żwirki i Wigury i ulicą Głowackiego dotrze na brzeski Rynek. Tam nastąpi zakończenie przemarszu przy szopce.

- Uczestnicy orszaku otrzymają korony oraz śpiewniki, a także wydawnictwo związane ze Świętem Trzech Króli. Pochód, jak każdego roku, prowadzi Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza - mówi Krzysztof Bigaj z urzędu miasta w Brzesku. Organizację orszaku koordynuje Urząd Miejski przy współpracy z parafiami pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, Miłosierdzia Bożego, Miejskim Ośrodkiem Kultury, artystami z zespołu Porębianie oraz strażakami z jednostek OSP Brzesko i Poręba Spytkowska.

Bocheński orszak będzie miał charakter zlotu gwiaździstego. - Z każdej parafii wyjdzie osobny orszak. Po ich połączeniu w centrum miasta uczestnicy wejdą wspólnie na Plac Sanktuaryjny przed Bazyliką św. Mikołaja, gdzie odbędzie się pokłon, złożony przez monarchów przed Świętą Rodziną, oraz wspólne kolędowanie - mówi w imieniu organizatorów Ireneusz Sobas.

Uczestnicy orszaku wyruszą z każdej z parafii po mszach świętych o godzinie 11, wyjście planowane jest więc na 12.15, a pokłon na Placu Sanktuaryjnym zaplanowano na godzinę 13.

Również i w Bochni każdy z uczestników dostanie koronę, przewidziano również orszakowe śpiewniki.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto