Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny zamek w Zatorze będzie otwarty dla turystów. Ma być kolejną atrakcją Doliny Karpia [GALERIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rodzina Potockich przed zamkiem ok. 1930 roku
Rodzina Potockich przed zamkiem ok. 1930 roku Materiały Fundacji Zamek w Zatorze
Na zamku w Zatorze trwają prace renowacyjne. Już wiadomo, że po ich zakończeniu zabytek zostanie udostępniony do zwiedzania. Tak zapowiedziała niedawno Krystyna Bnińska Jędrzejowicz, prezes Fundacji Zamek w Zatorze, spadkobierczyni dawnych właścicieli.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Trudne prace renowacyjne na zatorskim zamku

Renowacja zabytkowej budowli, położonej w centrum Zatora, trwa od 2019 roku. Okazuje się być trudniejsza niż przewidywano przed rozpoczęciem prac ze względu na osłabioną konstrukcję gmachu. W tej chwili prace zaawansowane są w ok. 70 proc. Trwa etap wykończenia, który m.in. obejmuje wnętrza, w tym odnowienie polichromii mocno uszkodzonej w minionych latach, gdy obiekt był nieużytkowany. Fundacja Zamek w Zatorze na razie nie jest w stanie podać terminu zakończenia prac związanych z renowacją.

- Na pewno udostępnimy zamek turystom

– zapowiedziała niedawno Krystyna Bnińska Jędrzejowicz.

Taki zamiar fundacja miała od początku, czyli przywrócenia funkcjonalności zabytku z nawiązaniem do tradycji, a jednocześnie odpowiadającej na obecne lokalne potrzeby i udostępnienia turystom. Stąd m.in. w reprezentacyjnych, bogato zdobionych salach myśliwskiej i złotej, a także w sieni zorganizowana zostanie ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje zamku oraz jego mieszkańców. W planach przewidziane są także miejsca na restauracje, kawiarnię oraz sale na spotkania, warsztaty i konferencje.

Radości z planów spadkobierców dawnych właścicieli nie kryje burmistrz Zatora Mariusz Makuch. Jest przekonany, że zamek po renowacji wzbogaci ofertę turystyczną Zatora i całej Doliny Karpia. Według burmistrza, wątek historyczny obok parków rozrywki, możliwości rekreacji oraz wypoczynku będzie stanowił dodatkowy magnes przyciągający turystów na Zatorszczyznę.

- Dobrze się stało, że zabytek wrócił do prawowitych właścicieli. Renowacja jest niewyobrażalnym wysiłkiem. Staramy się jako gmina w tym pomagać, jak każdemu inwestorowi w Zatorze

– podkreśla burmistrz Zatora.

Ruiny średniowiecznego zamku na skarpie nad Skawą

Niedawno o zamku zatorskim zrobiło się głośno w związku z niezwykłym odkryciem podczas prac ziemnych w okalającym go parku. Na skarpie od strony Skawy archeolodzy natrafili na ruiny średniowiecznego zamku. Zaskoczenie było tym większe, że do tej pory nie było śladów świadczących, że w tym miejscu w średniowieczu stał murowany zamek obronny. Dla dr. Krzysztofa Tuni z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Ośrodka Archeologii Gór i Wyżyn Krakowie, który sprawuje specjalistyczny nadzór nad renowacją, nie ulega wątpliwości, że odkrycie wzbogaca historię zamku i miasta. Wstępnie ocenił, biorąc pod uwagę dzieje regionu zatorskiego oraz analogie do dzieł architektury militarnej z terenów śląskich, Czech, a poniekąd i innych ziem naszej części Europy, że ślady po zamku można go odnieść do wieku XIV, być może nawet do pierwszej jego połowy.

Najważniejsze znane już fakty z historii zatorskiego zamku

Pierwotnie był zamkiem książęcym o cechach obronnych, siedzibą książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej. Powstał jako główna siedziba księcia Wacława w nowo utworzonym w 1445 roku księstwie zatorskim. W XVII wieku podczas potopu został zniszczony przez Szwedów. W XVIII w. przeszedł w posiadanie Piotra Dunina, ostatniego starosty zatorskiego. Kolejnymi prywatnymi właścicielami pałacu i dóbr zatorskich byli: Poniatowscy, Tyszkiewiczowie, Wąsowiczowie, Potoccy. W 1836 roku Potoccy częściowo przebudowali i odrestaurowali pałac nadając mu formę rezydencji w stylu romantycznego neogotyku. W 1945 r. został przez władze PRL bezprawnie odebrany prawowitym właścicielom. Od 1946 r. był siedzibą Instytutu Zootechniki, a potem Rybackiego Zakładu Doświadczalnego. W latach 1964 – 1973 był odrestaurowany. Na początku 2013 r. zamek został odzyskany przez spadkobierców rodu Potockich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto