Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka sztafetowa z Tarnowa na Jasną Górę to pomysł na ograniczenia z koronawirusem

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Do tej pory, ci którzy wyruszali na pątniczy szlak z Tarnowa na Jasną Górę musieli liczyć się z 9-dniowym marszem. Teraz będzie to tylko jeden dzień pielgrzymowania
Do tej pory, ci którzy wyruszali na pątniczy szlak z Tarnowa na Jasną Górę musieli liczyć się z 9-dniowym marszem. Teraz będzie to tylko jeden dzień pielgrzymowania Paweł Chwał
Takiej pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę, jak planowana w tym roku, w 37-letniej jej historii dotąd nie było. W związku z koronawirusem pątnicy przemierzą ponad 200-kilometrową trasę w formie… sztafety.

FLESZ - Koronawirus: prywatne testy możliwe, ale drogie

od 16 lat

Piesza Pielgrzymka Tarnowska jest jedną z największych w kraju. W ubiegłorocznej wzięło udział osiem tysięcy pątników, podzielonych na 24 grupy.

- W obecnej sytuacji nie ma możliwości, aby przez dziewięć dni, ogarnąć tak dużą masę ludzi i zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo, chroniąc ich przed ewentualnym zakażeniem się. Zmuszeni byliśmy znaleźć inne rozwiązanie, które będzie ograniczać to ryzyko do minimum, przy jednoczesnym zachowaniu wieloletniej tradycji i idei pielgrzymowania – tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, dyrektor 38. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Trzy grupy na każdy dzień

Decyzja o wybraniu formy pielgrzymki sztafetowej zapadła w wyniku głosowania, po burzliwej dyskusji z udziałem kierownictwa PPT oraz przewodników poszczególnych grup. Na podobne rozwiązanie decydują się organizatorzy również innych pielgrzymek w kraju, m.in. płockiej.

Od 17 do 24 sierpnia - każdego dnia po trzy różne grupy pielgrzymkowe będą przemierzać trasę z punktu A do punktu B, pokonując kolejne etapy PPT z Tarnowa do Częstochowy. W praktyce oznacza to, że każdy z pątników będzie na szlaku tylko jeden dzień.

- Ilość osób w grupie będzie ograniczona do 150. W sumie, każdego dnia, w kierunku Jasnej Góry pielgrzymować będzie maksimum 450 osób. Dobór grup do każdego etapu odbywać się będzie regionami. W jeden dzień iść będą osobno grupy sądeckie, w inny tarnowskie, a jeszcze w inny mieleckie czy dębickie – wyjaśnia ks. Szostak.

Na zakończenie każdego dnia wędrówki będzie miał miejsce tradycyjny Apel Jasnogórski, po którym pątnicy zostaną odwiezieni autokarami do swoich domów. W ten sam sposób, nazajutrz – do punktu początkowego kolejnego etapu zostaną dostarczeni ich „zmiennicy”.

- Takie rozwiązanie sprawia, że mamy z głowy kwestie kwaterunkowe, które w obecnej sytuacji epidemicznej, stanowiłyby największy problem. Wielu gospodarzy, którzy dotąd chętnie przyjmowali pątników do swoich domów, teraz – w obawie o zakażenie się – miałoby w związku z tym duży dylemat – zauważa ks. Szostak.

Konieczna zmiana trasy

Pielgrzymkę rozpocznie msza św. sprawowana tradycyjnie na placu katedralnym w Tarnowie. Jednak, ci którzy wyruszą, jako pierwsi na pielgrzymi szlak, przejdą pierwszy odcinek inną trasą, niż ta, którą pokonywali pielgrzymi przez ostatnich 37 lat. Ponieważ zamknięty jest most na Dunajcu w Ostrowie, będą kierować się w kierunku Klikowej, Łęgu i Żabna na przeprawę w Biskupicach Radłowskich. Na kolejnych odcinkach też konieczne będą modyfikacje trasy.

Każdego dnia podczas PPT odprawiana będzie msza św., planowane są nawet dwa śluby, będzie możliwość zjedzenia posiłku na postojach, skorzystania z toalet. Pątnikom towarzyszyć będzie służba medyczna. Każdy z pielgrzymów będzie musiał wypełnić dodatkowe deklaracje, w których odpowiedzie m.in. na szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia. Uczestnikom mierzona będzie również temperatura przed każdym etapem.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska już zmierza w kierunku Jasnej Góry [ZDJĘCIA]

32. tarnowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Finał pielgrzymki nastąpi 25 sierpnia. Wtedy to wszyscy pątnicy zostaną zaproszeni na Jasną Górę , aby wziąć udział we wspólnej mszy św. kończącej PPT.

- Nie pamiętam takiej pielgrzymki, ale też sytuacja jest wyjątkowa. Mam coraz większe problemy z nogami i całej 9-dniowej trasy w tym roku na pewno bym już nie pokonał, ale niewykluczone, że skorzystam z zaproszenia i przejdę chociaż jeden etap, podtrzymując wieloletnią tradycję – przyznaje Stanisław Brożek z Tarnowa, który przez ostatnie 36 lat co roku z plecakiem ruszał na pątniczy szlak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pielgrzymka sztafetowa z Tarnowa na Jasną Górę to pomysł na ograniczenia z koronawirusem - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto