Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesze i rowerowe wędrówki po Małopolsce. TOP 7 bez tłumów, za to z historią. Zobacz!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
W Małopolsce pięknych miejsc wartych odwiedzenia jest wiele.
W Małopolsce pięknych miejsc wartych odwiedzenia jest wiele. Agnieszka Aulich
Jesień to doskonała pora na wycieczki. Pogoda zachęca do spędzenia miłych chwil na zewnątrz. Gdzie się wybrać, żeby było pięknie, ale bez tłumów? Mamy dla Was podpowiedzi: TOP 7 ładnych miejsc, wartych odwiedzenia. Każdy, kto zdecyduje się je odkryć, nie pożałuje!

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY – PIESZE I ROWEROWE WĘDRÓWKI PO MAŁOPOLSCE

Małopolska jest perłą wśród malowniczych krajobrazów i polskich zabytków. Nic dziwnego więc, że nasz region jest tłumnie odwiedzany przez turystów.

Najpopularniejsze miejsca wśród turystów w Małopolsce to: Kraków, Zakopane, Oświęcim i Kopalnia Soli w Wieliczce. Popularne miejsca są oblegane, a kolejki do niektórych atrakcji przypominają te z czasów słusznie minionych. Region skrywa wiele miejsc wartych odkrycia.

Zamek Korzkiew położony jest blisko Krakowa.
Zamek Korzkiew położony jest blisko Krakowa. Agnieszka Aulich

Mamy w Małopolsce iście bajkowe zamki, tajemnicze ruiny, stare klasztory, kolorowe skanseny i urzekające krajobrazy. Jeśli chcecie przeżyć coś niezwykłego, warto wstąpić choćby do niezbyt odległej od Krakowa Korzkwi.

Korzkiew jest położona niedaleko od Krakowa. Na wzgórzu w zakolu rzeczki wznosi się zamek otoczony XIX-wiecznym zespołem parkowym. Początki zamku w Korzkwi sięgają 2. poł. XIV stulecia. Zamek należał do m.in. do Zborowskich, Jordanów i Wodzickich, a w 1997 r. został kupiony przez krakowskiego architekta Jerzego Donimirskiego. Nie tak dawno będący jeszcze ruiną, korzkiewski zamek został częściowo odbudowany; działa tutaj hotel i restauracja, a rezydencja powoli odzyskuje dawną świetność. Jest gdzie pospacerować, a także robić sobie stylowe zdjęcia.

Kościół i klasztor oo. Cystersów w Szczyrzycu
Kościół i klasztor oo. Cystersów w SzczyrzycuAgnieszka Aulich

Mało kto wie, że położony w górzystej kotlinie Beskidu Wyspowego zespół opactwa cysterskiego w Szczyrzycu jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Cystersi, znani jako doskonali gospodarze, są tutaj od XIII wieku! Współcześnie można zaopatrzyć się doskonałe piwa i miody z klasztornej produkcji. Spacer po okolicy będzie przyjemny dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji - niewysokie góry i piękne widoki czekają na odkrycie.

Rezerwat przyrody “Kamienie Brodzińskiego” znajduje się na górze Paprotnia. Skały z piaskowca istebniańskiego mają fantazyjne, bardzo fotogeniczne formy. Nazwa piaskowych skałek pochodzi od nazwiska poety i historyka Kazimierza Brodzińskiego, który w tej okolicy spędził swoje dzieciństwo i odwiedzał to miejsce, szukając natchnienia. Najszybszą trasą jest wejście z parkingu koło restauracji „Gospoda pod Kamieniem”, przy drodze nr 966 (trasa Lipnica Murowana - Muchówka). Niebieski szlak w ciągu 15 minut zaprowadzi nas do malowniczych skał. A parę kilometrów od Kamieni Brodzińskiego w miejscowości Połom Duży można zobaczyć też ogromną skałę Kamień Grzyb. Jest to pewne wyzwania; choć kamień jest spory, znalezienie go wcale nie jest łatwe!

Dwór w Jeżowie
Dwór w JeżowieAgnieszka Aulich

Dwór w Jeżowie znajdzie tylko ten, kto chce. Miejsce może zapomniane, ale warte trudu. Ukryte za starymi drzewami, jak dawniej było trudne do zdobycia, tak teraz jest trudne do znalezienia. Jeżów jako wioska już nie istnieje, pozostał za to renesansowy dwór, administracyjnie należący do Wilczysk, wioski położonej pod Bobową. Jeżów to zachowany w doskonałym stanie renesansowy kasztel, czyli dwór obronny, z pierwszej połowy XVI wieku. W środku znajdują się dobrze zachowane historyczne wnętrza, m.in. z renesansowymi freskami i drewnianymi rzeźbieniami. Gospodarzem dworu jest tarnowskie liceum plastyczne, które urządziło tu dom pracy twórczej. Odbywają się w nim ogólnopolskie plenery malarskie, co jest kontynuacją tradycji; Jeżów malowali m.in. Artur Grottger, Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer.

Zamek w Dębnie to dopiero coś. To perła polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Do dziś przetrwał w niemal niezmienionym stanie od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz duża część efektownego wystroju architektonicznego. Zamek pochodzi z XIV w., i ma własną legendę o pewnej damie, której dramatyczne losy splotły się z historią zamczyska. Obiekt znajduje się kilkaset metrów od trasy E4 Brzesko-Tarnów. O zamku informują tablice przy drodze, na zmotoryzowanych turystów czeka parking.

Dwór w Dołędze to klasyka gatunku "polski dwór szlachecki". Niewielki majątek uniknął parcelacji po II wojnie światowej, a ostatnia właścicielka przekazała dwór państwu polskiemu. W środku odtworzono wnętrza typowego dworku szlacheckiego z XIX w. Dwór przeżył nie tylko galicyjską rabację, ale był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. W okresie okupacji niemieckiej leżący na uboczu dwór był idealnym miejscem dla ruchu oporu. Najciekawszym wojennym epizodem był chyba pobyt we dworze dr. Józefa Retingera, kontrowersyjnej postaci, wokół której historycy snują domysły i hipotezy, a nic nie jest pewne. Postać nietuzinkowa, specjalność: polityka zakulisowa. Jeden z twórców zjednoczonej Europy. Był najstarszym wiekiem cichociemnym (miał wtedy prawie 60 lat!), zrzuconym do kraju. Retinger, po wykonaniu na terenie Polski misji, po pokonaniu wielu przeszkód odleciał do Londynu z lądowiska Jadowniki Mokre, położonego kilka kilometrów od Dołęgi. Było to miejsce lądowań alianckich samolotów w operacji ,,Most II” i ,,Most III”, w ramach których alianckie samoloty lądowały w Polsce, zabierając raporty, pocztę oraz fragmenty nowej niemieckiej broni – rakiety V-2.

Kwietne domy Zalipia urzekają turystów z całego świata.
Kwietne domy Zalipia urzekają turystów z całego świata. Agnieszka Aulich

Nie zapominajmy o naszych pociechach. Kolorowe domy w Zalipiu urzekną nawet maluchy! Z całego świata przyjeżdżają turyści, by obejrzeć malowane w kwiatowe wzory domy. Oprócz zagrody-muzeum, we wsi znajdziemy też sporo innych "kwietnych domów", także współczesnych, bowiem tradycja malowania w Zalipiu jest żywa. To nie jest martwy skansen!

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.  

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Piesze i rowerowe wędrówki po Małopolsce. TOP 7 bez tłumów, za to z historią. Zobacz! - Dziennik Polski

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto