Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po Tarnowie już jeżdżą autobusy, które mówią

Paweł Chwał
Danuta Flek i Jan Flasiński chwalą nowe rozwiązanie. - Dla osób, które mają kłopoty ze wzrokiem, to naprawdę duża pomoc - mówią
Danuta Flek i Jan Flasiński chwalą nowe rozwiązanie. - Dla osób, które mają kłopoty ze wzrokiem, to naprawdę duża pomoc - mówią Paweł Chwał
Tarnowianie mający problemy ze wzrokiem nie muszą się już obawiać, że na przystanku pomylą autobusy. Cały tabor MPK wyposażono bowiem w specjalne systemy głośnomówiące. Wystarczy nacisnąć guzik na pilocie, aby lektor na żądanie odczytał komunikat, podając numer linii podjeżdżającego na przystanek autobusu oraz kierunek podróży.

Danuta Flek niejeden raz przegapiła autobus, na który czekała. - Niedowidzę i zdarza się, że nie jestem w stanie odczytać napisów, które wyświetlają się na tablicach umieszczonych za szybami autobusu - przyznaje tarnowianka, prezes oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących w Tarnowie. Organizacja zrzesza w mieście ponad sto osób z poważną dysfunkcją wzroku. Jedną z nich jest Jan Flasiński, który miał już okazję przetestować możliwości nowego urządzenia.

- Dla mnie to taka druga osoba, przewodnik, który podpowiada, jaki autobus nadjeżdża - podkreśla.

Komunikaty dźwiękowe uruchamiane są zdalnie przez osoby, które posiadają specjalne piloty. Małe, elektroniczne urządzenia przypominają te, których kierowcy używają do otwierania samochodów z centralnym zamkiem. Niewidomi i słabowidzący mogą otrzymać je bezpłatnie w Referacie Zdrowia Urzędu Miasta Tarnowa (ul. Goldhammera 3, pokój nr 304). Piloty w przyszłości mają służyć również do sterowania elektronicznymi tablicami przystankowymi. Kiedy miasto zainwestuje w taki sprzęt, osoba niedowidząca będzie mogła odsłuchać, jakie autobusy odjadą w najbliższym czasie z danego przystanku.

Tarnów jest drugim miastem w Polsce - po Łodzi - które zdecydowało się na wyposażenie autobusów w głośnomówiące udogodnienia dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Kosztowało to 140 tysięcy złotych.

- Uruchomienie systemu powoduje dodatkowo wyświetlenie specjalnego komunikatu na komputerze kierowcy. Dzięki temu wie, że wiezie osobę niepełnosprawną, której należy pomóc przy wsiadaniu, ewentualnie przy opuszczaniu pojazdu - zaznacza Jerzy Wiatr, prezes MPK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto