Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pojawiły się nowe objawy koronawirusa. Lekarze ostrzegają

MWG/BH
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Utrata zmysłu węchu i smaku może być objawem koronawirusa - ostrzegają lekarze i zalecają testowanie i izolację dla osób, które tracą węch i smak, nawet jeśli nie mają innych objawów wymienianych dotąd jako charakterystyczne dla koronawirusa. Także zapalenie spojówek, swędzenie i pieczenie oczu, które mogą być łatwo pomylone z sezonową alergią - informuje nas dyrektor oleśnickego sanepidu Urszula Kozioł.

Koronawirus może mieć łagodne objawy, ale może również prowadzić do zapalenia płuc, SARS (zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej), niewydolności nerek i śmierci. Pojawiły się także informacje o tym, iż powodować może uszkodzenie mięśnia sercowego.

Jest coraz więcej dowodów na to, że utrata węchu i smaku jest charakterystycznym objawem covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa - informuje „New York Times".

Anosmia, czyli utrata węchu oraz ageusia - utrata smaku - zaczęły być wymieniane jako nietypowe objawy covid-19, choroby wywołanej przez koronawirusa.

„New York Times" przytacza przykłady. Matka zarażona koronawirusem nie mogła wyczuć zapachu pełnej pieluszki swojego dziecka. Zawodowi kucharze mieli problem, by wyczuć bardzo intensywne przyprawy, jak curry czy czosnek. Jedni wspominali, że jedzenie straciło smak a inni, że nie czuli słodkiego zapachu szamponu...

Amerykańska Akademia Otolaryngologiczna (AAO) poinformowała na swojej stronie internetowej, że utrata lub pogorszenie węchu i smaku to kolejne objawy, które mogą świadczyć o covid-19 - chorobie zakaźnej, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2.

Specjaliści z Włoch i Wielkiej Brytanii zalecają, by osoby, które zauważyły u siebie pogorszenie lub utratę zmysłu węchu i/lub smaku, izolowały się przez siedem dni, nawet jeśli nie występują u nich inne objawy.

Utrata węchu i smaku występuje u około 30 proc. chorych na covid-19. U wielu z nich były to jedyne objawy choroby wywołanej przez koronawirusa.

Oznacza to, że osoba, która wydaje się być zdrowa, w rzeczywistości jest zakażona koronawirusem i może przenosić go na innych ludzi.

Lekarze odradzają wykonywanie endoskopii zatokowej, ponieważ wirus mnoży się w nosie i gardle, a badanie może wywołać kaszel lub kichanie, które narażają lekarza na kontakt z koronawirusem. Według zagranicznych raportów, specjaliści od uszu, nosa i gardła, a także okuliści, są zakażani i umierają.

Zakażenie koronawirusem powoduje suchy kaszel, duszności, gorączkę, bóle mięśni i zmęczenie. Objawy te są typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych, jednak nie występują u każdego pacjenta.

Inne objawy zakażenia covid-19:

duszność,
kaszel,
gorączka,
ogólne zmęczenie,
biegunka,
wymioty,
brak apetytu (jadłowstręt),
ból brzucha

Do tej listy należy teraz dopisać utratę lub pogorszenie węchu i smaku oraz - zapalenie spojówek, obserwowane u coraz większej liczby chorych na covid-19.

Zobacz więcej w oficjalnym komunikacie Amerykańskiej Akademii Otolaryngologicznej (AAO): KLIKNIJ TUTAJ

Czytaj artykuł na stronie The New York Times: KLIKNIJ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto