Gniezno, Legnicę, Kruszwicę i Biskupin zwiedzą uczniowie drugich klas Gimnazjum Nr 1 w Bochni. Placówka otrzymała ponad 20 tys. złotych z Kuratorium w Krakowie. Nie byłoby tych pieniędzy, gdyby nie projekt przygotowany przez dwie nauczycielki: Sławomirę Waśniowską i Bogumiłę Srokę-Barbach.
Pomysł zyskał akceptację kuratorium, które z ponad 700 tysięcy złotych - przeznaczonych dla całej Małopolski, przekazało Bochni 20 tys.
Przygotowany wniosek uwzględniał cztery dwudniowe wycieczki. Po jednej dla każdej z klas drugich. W sumie dla 225 uczniów. Uczniowie otrzymają częściowe dofinansowanie kosztów podroży, noclegu i wyżywienia.
Koncepcja wycieczek edukacyjnych do miejsc pamięci narodowej stanowi element programu tzw. polityki edukacji historycznej, a sam program wycieczek edukacyjnych ma wspomóc szkołę, zainspirować i zachęcić nauczycieli i uczniów do odwiedzania miejsc i obiektów "gdzie nasze serca i nasze dziedzictwo", które stanowią polskie sacrum. Wycieczki do miejsc pamięci narodowej, odległych od szkoły, są tak planowane, by w programie można było uwzględnić także inne miejsca, które warto odwiedzić po drodze. Gimnazjum nr 1 w Bochni to jedna z najlepszych tego typu placówek na Bocheńszczyźnie.
Szkoła została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie "Szkoła bez przemocy", zorganizowanym przez kilkanaście regionalnych dzienników - w tym także "Gazetę Krakowską". Bocheńska szkoła pokonała kilkaset innych placówek z całej Polski.
Zaprezentowała program, który jest realizowany systematycznie już od kilku lat i sprawdza się rewelacyjnie. Jednym z elementów programu są wycieczki, między innymi takie, jak zaplanowane.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?