Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porąbka Iwkowska. Dzięki ofiarności setek osób, rodzina może stanąć na nogi po pożarze

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wojciech Hila / GOK Iwkowa
Pod koniec kwietnia życie sześcioosobowej rodziny państwa Motaków legło w gruzach. Ich dom z mozołem wykańczany uległ pożarowi. Z pomocą szybko przyszli ludzie dobrej woli, którzy przekazali ponad 41 tys. zł na odbudowę zniszczeń. Państwo Motakowie nie kryją wdzięczności.

FLESZ - Rewolucja w aptekach. Farmaceuta jak lekarz?

od 16 lat

Ostatnie dni w życiu rodziny z Porąbki Iwkowskiej to częste wizyty w sklepach i wybieranie nowych paneli, okien, drzwi i innych elementów, zniszczonych w trakcie pożaru. Czego nie strawił ogień, zalała woda, dlatego konieczne było zrywanie podłóg i suszenie wnętrz. Niestety, pogoda w ostatnim tygodniach tego nie ułatwiała.

Nowy dach w ekspresowym tempie

Już tydzień po pożarze udało się wykonać zupełnie nową konstrukcję dachową. Pożar na tyle poważnie uszkodził tę część budynku, że zarówno pokrycie z blachy, jak i wszystkie elementy drewniane trzeba było zdemontować i wykonać od nowa. Mobilizacja była ogromna.

- Pierwszego dnia pracowało w sumie 16 mężczyzn, m.in. sąsiedzi - wspomina Dorota Motak.

Nowy dach pozwolił rodzinie powrócić do domu. Początkowo nocowała w nim tylko pani Dorota z mężem, a dzieci pozostawały u rodziny. W końcu jednak zorganizowano miejsce i dla nich. - Trochę za długo trwała ta rozłąka, trzeba było dopilnować dzieci z lekcjami, zwłaszcza najmłodszego syna - przyznaje pani Dorota.

Obecnie Motakowie zamieszkują na parterze, ale gdy tylko remont dobiegnie końca, czwórka dzieci powróci do swoich pokoi na piętrze.

Ogień wybuchł na strychu

Pożar miał miejsce 22 kwietnia około godz. 19. Pani Dorota przebywała w domu wraz z czwórką dzieci, podczas gdy jej mąż był w pracy. Jedna z córek, która była na piętrze usłyszała dziwne syczenie. - Gdy otworzyła drzwi na strych, zobaczyła pożar - wspomina pani Dorota.

Kobieta szybko wyprowadziła dzieci na zewnątrz, a najstarsza córka zadzwoniła po straż pożarną. W akcji gaśniczej uczestniczyło 33 strażaków z Brzeska, Porąbki Iwkowskiej, Czchowa i Wojakowej. Walka z pożarem trwała ponad dwie godziny.

Pożar zniszczył nie tylko wykonany zaledwie rok temu dach, ale i dwa okna dachowe i wszystko, co znajdowało się na poddaszu - maszynę do szycia, żyrandole, książki i komputer, który jedna z córek zaniosła na strych na czas malowania swojego pokoju. Nadpaleniu uległo kilka par drzwi, a w korytarzu zostały przypalone panele podłogowe.

Ekspresowa akcja dobrych serc

Rodzina nie kryje wzruszenia dobrocią tak wielu ludzi, którzy przyszli im z pomocą w trudnych chwilach. Dzięki wpłatom 346 osób udało się zebrać 41 080 złotych. - Bardzo dziękujemy za każde wsparcie. Datki wpływały nawet z zagranicy.

Wójt gminy Iwkowa, który był inicjatorem zbiórki, uważa, że jej wynik bardzo dobrze świadczy o lokalnej społeczności.

- Jestem mile zaskoczony reakcją internautów, że w tak krótkim czasie udało się zebrać bardzo wysoką kwotę. To dobrze świadczy o społeczeństwie, że jest wrażliwe, gdy widzi że druga osoba jest w potrzebie. Praktycznie niemożliwe, żeby jedna osoba pracująca odłożyła tak szybko 40 tys. zł - mówi Bogusław Kamiński.

26 maja wójt wraz z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w zorganizowanie zbiórki przekazał zebrane pieniądze w formie symbolicznego czeku. - Myślę, że zebrana suma powinna wystarczyć na wykonanie wszystkich napraw - mówi z ulgą pani Dorota.

Pozostaje jedynie czekać na wyższe temperatury, które pomogą solidnie wysuszyć zalane części domu.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto