Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pospolity, uroczy kwiatek o wielkiej mocy. Musisz mieć go w swoim ogródku! Marzanka pomoże na nadciśnienie, migrenę i żylaki

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Marzanka wonna (przytulia wonna) ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest używana zarówno w łagodzeniu migren, jak i żylaków czy problemów ze snem.
Marzanka wonna (przytulia wonna) ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest używana zarówno w łagodzeniu migren, jak i żylaków czy problemów ze snem. May_hokkaido / Pixabay
Przytulia wonna, ładniejsza kuzynka przytulii czepnej, to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Jej potencjał znali nasi przodkowie, którzy z jej pomocą leczyli kamicę, reumatyzm i żylaki. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, a jej ziele można wykorzystać przy nadciśnieniu, migrenie i problemach z żyłami. Podajemy przepis na napar oraz podpowiadamy, jak należy go bezpiecznie spożywać.

Spis treści

Jak wygląda przytulia wonna? Występowanie i uprawa

Przytulia (marzanka) wonna to roślina z rodziny marzanowatych, którą dziko rosnącą spotkamy głównie w zacienionych lasach liściastych. Charakteryzuje się wysoką do 60 cm, lśniącą łodygą, zakończoną drobnymi białymi, miododajnymi kwiatami. Kwitnie od maja do czerwca. Jej zapach – wynikający z obecności kumaryny – porównywany jest do siana.

Można uprawiać ją także w ogrodzie lub na balkonie, na stanowisku cienistym lub w półcieniu. Preferuje glebę wilgotną i żyzną. Na rynku dostępne są zarówno jej nasiona, jak i sadzonki. Polecana jest jako roślina okrywowa.

Surowcem zielarskim jest ziele marzanki, które zbiera się na początku i podczas jej kwitnienia (maj – czerwiec). Do celów gastronomicznych marzankę należy zbierać przed pojawieniem się kwiatów (kwiecień – maj).

Właściwości lecznicze marzanki wonnej

Główne związki aktywne zawarte w przytulinie to m.in.:

  • kumaryna,
  • garbniki,
  • glikozydy,
  • kwas cytrynowy,
  • kwas nikotynowy,
  • krzemionka,
  • witamina C,
  • gorczyce,
  • flawonoidy.

Wodne wyciągi z marzanki wonnej wykazują działanie moczopędne, rozkurczowe, uspokajające, żółciopędne, pomagają też regulować wypróżnienia.

Na co pomaga ziele przytulii wonnej?

Jak podaje dr Henryk Różański, w medycynie ludowej ziele przytulii wonnej było wykorzystywane do leczenia chorób wenerycznych, kamicy moczowej, puchliny wodnej, melancholii, histerii, reumatyzmu i schorzeń wątroby oraz żylaków.

Obecnie, w ziołolecznictwie marzanka wonna nadal wykorzystywana jest w zaburzeniach krążenia, w leczeniu żylaków odbytu i nóg oraz zastojów żylnych. Fitoterapeuta poleca ją także przy dolegliwościach takich jak:

  • nadciśnienie,
  • nadpobudliwość,
  • migreny,
  • kamica żółciowa i moczowa,
  • nieżyt dróg oddechowych.

Jak przygotować i stosować napar z marzanki wonnej? Wypróbuj przepis

Napar lub odwar z ziela przytulii wonnej polecany jest wewnętrznie w zaburzeniach krążenia, wspomagająco przy leczeniu żylaków nóg i odbytu oraz przy migrenowych bólach głowy, nadciśnieniu, kamicy żółciowej i moczowe oraz chorobach reumatycznych i alergii.

Przygotowanie:
Aby przygotować napar z przytulii wonnej wystarczy 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i pić po 50 ml 4 razy dziennie przez okres 4-8 tygodni. Spożywanie większych ilości niż 200 ml może spowodować bóle głowy.

Napar z marzanki można stosować także zewnętrznie w celu odkażenia rany, zmniejszenia stanu zapalnego i łojotoku. Może być używany do przemywania twarzy przez osoby z trądzikiem różowatym.

Nalewka marzankowa jak arnika. Pomoże na stany zapalne skóry i kontuzje

Nalewka z przytulii wonnej odznacza się specyficznym, kumarynowym zapachem i smakiem. Może być wykorzystywana do aromatyzowania innych trunków.

Jak podaje dr Różański, gęsta nalewka na glicerynie czystej i alkoholu 40 proc. (1:1) może być stosowana miejscowo w leczeniu stanów zapalnych i owrzodzeń narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej (do pędzlowania). Może służyć także do leczenia krwiaków i obrzęków przy kontuzjach sportowych i innych urazach. Ma podobne działanie jak nostrzyk i arnika (zmniejsza ból i wysięk, przyśpiesza resorpcje krwiaków, poprawia krążenie miejscowe).

Napój majowy, czyli marzanka w kuchni

Marzankę można wykorzystać także w kuchni, do aromatyzowania napojów i przetworów – świeże ziele przypomina aromatem koszoną trawę.

Od stuleci znany jest przepis na „napój majowy”, czyli tzw. kruszon, popularny w Niemczech, ale pity także w Polsce. Jest to trunek alkoholowy na bazie białego wina, wody, cukru i właśnie marzanki.

Na 1 litr płynu należy dawać nie więcej niż 3 gramy ziela. Bezpiecznie jest dodać gałązki przytulii do potrawy, a następnie je wyjąć. Ziele użyte do aromatyzowania trunku, powinno być zebrane zanim roślina zacznie kwitnąć.

Kto nie powinien używać marzanki? Poznaj przeciwskazania

Przed włączeniem do swojej diety jakichkolwiek naparów roślinnych, należy skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi bezpieczeństwo takiej kuracji i sprawdzi, czy zioła nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami. Marzanka nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Spożywana w nadmiarze spowodować nudności i bóle głowy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pospolity, uroczy kwiatek o wielkiej mocy. Musisz mieć go w swoim ogródku! Marzanka pomoże na nadciśnienie, migrenę i żylaki - Strona Zdrowia

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto