MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bocheński ma miejsca dla 500 uchodźców z Ukrainy, w Łapanowie będzie centralny magazyn pomocy materialnej

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Konferencja prasowa starosty bocheńskiego  sprawie pomocy dla Ukrainy, 28.02.2022
Konferencja prasowa starosty bocheńskiego sprawie pomocy dla Ukrainy, 28.02.2022 Paweł Michalczyk
Władze powiatu bocheńskiego opracowały szczegółowe procedury dotyczące pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Starosta Adam Korta poinformował, że samorząd dysponuje miejscami dla 500 osób, uruchomiono też centralny magazyn w Łapanowie. Samorządowiec odradza pomaganie Ukraińcom na własną rękę, bo może to pociągnąć za sobą niepotrzebne kłopoty organizacyjne.

FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

od 16 lat

Starosta jest głównym koordynatorem działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu bocheńskiego. Odpowiada za stworzenie centralnego magazynu pomocy, wspieranie osób przybyłych z Ukrainy, jak również przygotowanie darów niezbędnych Ukrainie.

W Starostwie Powiatowym w Bochni zostały uruchomione całodobowe dyżury Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownicy centrum mają za zadanie zbierać i udzielać podstawowych informacji na temat bieżącej pomocy dla osób przybyłych z Ukrainy. Kontakt z PCZK pod numerem telefonu 14 615 37 75.

- Każdy mieszkaniec powiatu bocheńskiego, ale również uchodźcy, będą mogli pod tym telefonem uzyskiwać wszelakie informacje - mówił starosta. Adam Korta podziękował mieszkańcom Bocheńszczyzny za wielką mobilizację w organizowaniu pomocy.

- Od kilku dni widzimy, że mieszkańcy Bochni w odruchu serca starają się pomagać, jak mogą. Cieszy fakt, że w sytuacji kryzysowej wszyscy potrafili się zjednoczyć i pomagać mieszkańcom Ukrainy.

Starosta zaapelował, że w razie gdyby dana osoba chciała przyjąć uchodźców z Ukrainy, zgłosiła to wcześniej do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Na bazie zebranych danych, które zostaną przekazane do wojewody małopolskiego, i zaewidencjonowanych danych te osoby będą mogły być bezpośrednio skierowane do poszczególnych miejsc.

"Nie pomagajmy na własną rękę"

W chwili obecnej powiat bocheński dysponuje 500 miejscami noclegowymi dla uchodźców z Ukrainy. Informacja w tej sprawie trafiła już do służb wojewody. Stąd też prośba starosty, aby mieszkańcy nie pomagali uchodźcom na własną rękę.

- Jest dużo informacji, że w odruchu serca mieszkańcy Bochni pakują się, jadą na granicę polsko-ukraińską i na własną rękę próbują na teren powiatu bocheńskiego przywozić obywateli Ukrainy. System, który został opracowany przez rząd polski, ale i przez wojewodę małopolskiego, mówi że każdy obywatel Ukrainy po pierwsze musi się zarejestrować w systemie w punkcie recepcyjnym. Otrzyma tam zaświadczenie, na podstawie którego będziemy mogli wiedzieć, że ta osoba ma status uchodźcy. Wiele osób przekroczyło granicę i nie zarejestrowało się w punkcie recepcyjnym to będzie wywoływało wiele perturbacji później , na etapie pomocy - kontynuował Adam Korta.

Starosta zaapelował o zgłaszanie się w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego osób, które chcą pomóc poprzez:

  • przyjęcie uchodźców w tym m.in.: zgłoszenia w zakresie dysponowania bazą noclegową, możliwość wsparcia w zakresie żywienia,
  • zostanie wolontariuszem,
  • udzielanie wsparcia w zakresie tłumaczeń z języka ukraińskiego, względnie rosyjskiego,
  • pomocy w magazynie darów.

Zebrane w ten sposób informacje w pierwszej kolejności mają być przekazywane do służ wojewody, pozwalając na sprawne zorganizowanie pobytu dla osób przybyłych z Ukrainy

Przekazywanie darów dla uchodźców z Ukrainy w powiecie bocheńskim

Osoby, którzy chcą wesprzeć darami Ukrainę, są proszone o przekazywanie darów bezpośrednio do zbiórek organizowanych na terenie całego powiatu. - Proszę pamiętać, że na Ukrainie jest wojna - nie ma żadnych szans na samodzielne przekroczenie granicy, dlatego nie można indywidualnie przekazać darów na Ukrainę. Nie ma też możliwości pozostawienia darów na granicy. Proszę aby przekazywać dary potrzebne, umieszczone na przygotowanej liście referencyjnej - apelował starosta.

Adam Korta dodał, że przewiezienie uchodźców transportem prywatnym często odbywa się ze szkodą dla nich, ponieważ nie są oni w pełni rejestrowani i obsłużeni przez system zarządzania kryzysowego. Rozproszenie informacji i relokowanie potrzebujących osób to również ogromny problem organizacyjny pod kątem opieki zdrowotnej (część osób potrzebuje badania, leczenia, lekarstw), a także ubezpieczenia, opieki nad dziećmi itp.

W powiecie bocheńskim od wtorku (1.03.2022) ma zacząć działać Powiatowy Magazyn Pomocy. Będzie to magazyn centralny i będą do niego trafiać uprzednio zewidencjonowane dary ze wszystkich zbiórek prowadzonych na terenie całego powiatu. Magazyn będzie mieścił się przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie. Dary będą tam przyjmowane w godzinach 8:00 -20:00. Telefon będzie czynny w godzinach przyjmowania 784 922 139.

Pomoc medyczna i psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy

Wszystkie osoby przybyłe do powiatu bocheńskiego, posiadające tymczasowe zaświadczenie ze straży granicznej, będą miały zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną.

- W tej chwili wyjazdy samodzielne na granicę po odbiór osób są niewskazane - potęgują chaos organizacyjny (m.in. korkują dojazdy i logistykę dostaw) i utrudniają pracę służb. Takie wyjazdy są także w pewnym stopniu ułatwieniem dla różnego rodzaju naciągaczy, którzy wykorzystując sytuację zarabiając na uchodźcach. Transport uchodźców jest koordynowany pociągami specjalnymi oraz autobusami - nie ma potrzeby organizowania dodatkowych przewozów.

Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy do prywatnych domów

Starosta bocheński uczulił, aby decyzję o przyjęciu pod własny dach podejmować z rozwagą. - Te piękne odruchy serca są ważne i wyczekiwane, lecz niech będą także przemyślane. Przyjmują państwo ludzi na długie tygodnie, a może miesiące, biorąc na siebie odpowiedzialność za nich - ich zdrowie, wyżywienie, opiekę na co dzień, a być może także ich dzieci i związane z tym wszelkiego rodzaju obowiązki. Pomoc państwa polskiego będzie się rozszerzała, ale zanim dotrze do każdego z was może minąć sporo czasu.

Dane o przyjęciu uchodźców należy przekazywać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Osoby przyjmowane muszą uregulować wszystkie formalności.

Wszystkie informacje potrzebne osobom przybyłym z Ukrainy można uzyskać pod numerem telefonu 12 210 20 02, jest to specjalnie uruchomiona infolinia dla uchodźców.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powiat bocheński ma miejsca dla 500 uchodźców z Ukrainy, w Łapanowie będzie centralny magazyn pomocy materialnej - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto