Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Niesamowity klimat jedynej zachowanej posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Idealne miejsce na spacer

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Zespół dworsko-parkowy w Kąśnej Dolnej to wyjątkowo urokliwe miejsce
Zespół dworsko-parkowy w Kąśnej Dolnej to wyjątkowo urokliwe miejsce Archiwum
Minęły właśnie 162 lata od urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i kompozytora, a także wielkiego Polaka i męża stanu - premiera oraz ministra spraw zagranicznych w odradzającej się po latach zaborów Rzeczpospolitej. Pamięć wielkiego artysty i patrioty kultywowana jest w Kąśnej Dolnej pod koło Ciężkowic, gdzie znajduje się jedyna zachowana w świecie posiadłość, w której Ignacy Jan Paderewski mieszkał i tworzył w latach 1897-1903.

Kąśna Dolna była dla Paderewskiego spełnieniem marzeń o wiejskiej posiadłości

Kompleks dworsko-parkowy w Kąśnej Dolnej to miejsce wyjątkowe. Paderewski wybrał go nie bez powodu.

- Od dawna marzyłem o nabyciu małej wiejskiej posiadłości z ładnym lasem i wodą. Nigdy nie liczyłem na dochód z niej, po prostu pragnąłem mieć własny zakątek, którym mógłbym się do woli cieszyć – pisał maestro.

W dworze zgromadzone są meble oraz przedmioty użytkowe należące do Muzeum Narodowego w Warszawie. Całości dopełniają pamiątki związane z Patronem miejsca, które przybliżają jego prywatne i publiczne życie. Odtworzone zostały: gabinet Pana Domu, sypialnia Heleny Paderewskiej, salony – klasycystyczny i neorokokowy, pokój chiński i salonik.

W hallu odbywają się recitale i koncerty kameralne, a obok można słuchać koncertów w dużej sali powstałej z przebudowy istniejącej tam stodoły.

- Z kolei spacer po szesnastohektarowym parku przypomina czas, kiedy to Paderewski realizował swój zamysł stworzenia parku romantyczno-krajobrazowego, ze stawem z wyspą pośrodku i z alejami wiodącymi wśród różnorodności krzewów i drzew – przekonuje Jan Popis, muzykolog.

Cenne pamiątki po Mistrzu w zabytkowym dworze

Wśród najcenniejszych pamiątek po Paderewskim, które można zobaczyć w kąśnieńskim dworze wymienić należy przede wszystkim oryginalny fortepian Mistrza, księgozbiór i kufry podróżne kompozytora, porcelanowy flakonik będący osobistą pamiątką Paderewskiego oraz dwa fotele neoklasycystyczne i klozecik w formie taboretu z wyjmowanym ceramicznym naczyniem, stanowiące pierwotne wyposażenie Dworu w Kąśnej.

Czy Polsce grozi blackout?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto