Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Warszawskiej w Tomaszowie: Pokazy ratownictwa na placu budowy [ZDJĘCIA]

wola
Pokazy ewakuacji w wykopu odbyły się we wtorek na ul. Warszawskiej, gdzie inwestycję prowadzi firma Skanska. Pokazy odbyły się w ramach Tygodnai Bezpieczeństwa.

Ruszyła kolejna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa - największego na polskim rynku przedsięwzięcia związanego z bezpieczeństwem pracy. W dniach od 25 kwietnia do 1 maja na setkach budów w całej Polsce odbywać się będę ćwiczenia oraz pokazy związane z promowanie bezpieczeństwa. We wtorek, na budowie drogi wojewódzkiej nr 713 w Tomaszowie Maz., odbył się pokaz ewakuacji z wykopu, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz sprzętu Straży Pożarnej - całość z udziałem Straży Pożarnej.

- Bezpieczeństwo jest dla Skanska sprawą priorytetową, dlatego włączamy się w działania służące eliminacji wypadków przy pracy. Tegoroczne hasło przewodnie inicjatywy brzmi: „Włącz myślenie – planuj i reaguj”. W tym czasie przypominamy naszym pracownikom jak reagować na sytuacje potencjalnie niebezpieczne – mówi Anna Strożek, Specjalista ds. Komunikacji Zewnętrznej, Skanska. - Zależy nam, aby budowy jakie realizujemy w woj. łódzkim były bezpieczne, dlatego jeden z pokazów, w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa, zorganizowaliśmy na terenie naszej inwestycji związanej z budową DW nr 713 w Tomaszowie Maz. – dodaje.

Przebudowywana droga jest drogą wojewódzką, po której pojazdy poruszają się z dużą prędkością. Wszystkie roboty drogowe na tej inwestycji wykonywane są przy zachowaniu ciągłości ruchu pojazdów. Prace pod ruchem wymagają szczególnej ostrożności i uwagi przez cały czas realizacji kontraktu.

- Podjęte w ramach pokazu działania miały na celu zwiększenie wśród pracowników budowy świadomości nt. sposobu bezpiecznej ewakuacji z wykopu w razie pożaru. Pracownicy mogli utrwalić sobie również wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz sposobu zawiadamiania właściwych służb ratunkowych takich jak Straż Pożarna czy Policja – zaznacza Klaudia Chorąży, Koordynator ds. BHP, Skanska. - Szczególną uwagę zwróciliśmy na prawidłowe zabezpieczenie miejsca wypadku oraz metody postępowania w sytuacji kiedy następuje zagrożenia dla zdrowia lub życia poszkodowanych. Zobaczyliśmy też sytuacje wymagające wstrzymania się od działania ratunkowego, gdy pomoc może stworzyć zagrożenie dla życia ratującego - dodaje.

- Podczas pokazu mówiliśmy nie tylko o zagrożeniach jakie może powodować nieprzestrzeganie zasad BHP, ale i o tym, jak postępować, żeby potencjalne zagrożenia zmniejszać. Zwróciliśmy uwagę na profilaktykę, poznaliśmy sposoby działania sprzętu do sprawnego przeprowadzenia akcji ratunkowej – wyjaśnia Koordynator ds. BHP.

Podczas pokazu szeroko omówiony został również temat zmniejszania potencjalnych zagrożeń. Ćwiczenia i pokaz przeprowadzony został z udziałem Straży Pożarnej.

Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa oprócz istotnego planowania działań oraz analizy
i eliminacji sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dotyka także kwestii współodpowiedzialności. To właśnie współpraca i odpowiedzialność każdego pracownika, bez względu na pełnioną funkcję i etap procesu budowlanego, pozwala zmniejszyć liczbę wypadków i uczynić miejsce pracy bezpieczniejszym.

- Każdy z nas na budowie – niezależnie od obejmowanego stanowiska czy miejsca pracy - jest i powinien być odpowiedzialny za bezpieczeństwo. To od naszej reakcji może zależeć życie i zdrowie osób nas otaczających. Z drugiej strony, to w czyiś rękach może leżeć nasze bezpieczeństwo. Często gubi nas nieznajomość procedur BHP, ale także rutyna i brak wyobraźni. Istotne jest zarówno prawidłowe planowanie prac na budowie, jak i odpowiedzialny nadzór. Ten Tydzień Bezpieczeństwa ma nam przypomnieć, jak ważne są współdziałanie i współodpowiedzialność - wyjaśnia Daria Krawczak, Menadżer Zespołu ds. BHP w Skanska S.A.

Tydzień Bezpieczeństwa odbywa się w firmach skupionych w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - zrzeszeniu największych na polskim rynku generalnych wykonawców, zawiązane w 2010 roku, które za podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Państwowa Inspekcja Pracy.

Dodatkowo organizatorzy, chcąc jak najlepiej zaplanować działania w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, stworzyli także Książkę Pomysłów, w której zebrano najciekawsze i najbardziej przydatne działania promujące bezpieczeństwo. Pomysły te wykorzystać można na wszystkich budowach nie tylko podczas obecnego tygodnia, ale przez cały rok.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto