Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Warszawskiej w Tomaszowie: Pokazy ratownictwa na placu budowy [ZDJĘCIA]

wola
Pokazy ewakuacji w wykopu odbyły się we wtorek na ul. Warszawskiej, gdzie inwestycję prowadzi firma Skanska. Pokazy odbyły się w ramach Tygodnai Bezpieczeństwa.

Ruszyła kolejna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa - największego na polskim rynku przedsięwzięcia związanego z bezpieczeństwem pracy. W dniach od 25 kwietnia do 1 maja na setkach budów w całej Polsce odbywać się będę ćwiczenia oraz pokazy związane z promowanie bezpieczeństwa. We wtorek, na budowie drogi wojewódzkiej nr 713 w Tomaszowie Maz., odbył się pokaz ewakuacji z wykopu, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz sprzętu Straży Pożarnej - całość z udziałem Straży Pożarnej.

- Bezpieczeństwo jest dla Skanska sprawą priorytetową, dlatego włączamy się w działania służące eliminacji wypadków przy pracy. Tegoroczne hasło przewodnie inicjatywy brzmi: „Włącz myślenie – planuj i reaguj”. W tym czasie przypominamy naszym pracownikom jak reagować na sytuacje potencjalnie niebezpieczne – mówi Anna Strożek, Specjalista ds. Komunikacji Zewnętrznej, Skanska. - Zależy nam, aby budowy jakie realizujemy w woj. łódzkim były bezpieczne, dlatego jeden z pokazów, w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa, zorganizowaliśmy na terenie naszej inwestycji związanej z budową DW nr 713 w Tomaszowie Maz. – dodaje.

Przebudowywana droga jest drogą wojewódzką, po której pojazdy poruszają się z dużą prędkością. Wszystkie roboty drogowe na tej inwestycji wykonywane są przy zachowaniu ciągłości ruchu pojazdów. Prace pod ruchem wymagają szczególnej ostrożności i uwagi przez cały czas realizacji kontraktu.

- Podjęte w ramach pokazu działania miały na celu zwiększenie wśród pracowników budowy świadomości nt. sposobu bezpiecznej ewakuacji z wykopu w razie pożaru. Pracownicy mogli utrwalić sobie również wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz sposobu zawiadamiania właściwych służb ratunkowych takich jak Straż Pożarna czy Policja – zaznacza Klaudia Chorąży, Koordynator ds. BHP, Skanska. - Szczególną uwagę zwróciliśmy na prawidłowe zabezpieczenie miejsca wypadku oraz metody postępowania w sytuacji kiedy następuje zagrożenia dla zdrowia lub życia poszkodowanych. Zobaczyliśmy też sytuacje wymagające wstrzymania się od działania ratunkowego, gdy pomoc może stworzyć zagrożenie dla życia ratującego - dodaje.

- Podczas pokazu mówiliśmy nie tylko o zagrożeniach jakie może powodować nieprzestrzeganie zasad BHP, ale i o tym, jak postępować, żeby potencjalne zagrożenia zmniejszać. Zwróciliśmy uwagę na profilaktykę, poznaliśmy sposoby działania sprzętu do sprawnego przeprowadzenia akcji ratunkowej – wyjaśnia Koordynator ds. BHP.

Podczas pokazu szeroko omówiony został również temat zmniejszania potencjalnych zagrożeń. Ćwiczenia i pokaz przeprowadzony został z udziałem Straży Pożarnej.

Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa oprócz istotnego planowania działań oraz analizy
i eliminacji sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dotyka także kwestii współodpowiedzialności. To właśnie współpraca i odpowiedzialność każdego pracownika, bez względu na pełnioną funkcję i etap procesu budowlanego, pozwala zmniejszyć liczbę wypadków i uczynić miejsce pracy bezpieczniejszym.

- Każdy z nas na budowie – niezależnie od obejmowanego stanowiska czy miejsca pracy - jest i powinien być odpowiedzialny za bezpieczeństwo. To od naszej reakcji może zależeć życie i zdrowie osób nas otaczających. Z drugiej strony, to w czyiś rękach może leżeć nasze bezpieczeństwo. Często gubi nas nieznajomość procedur BHP, ale także rutyna i brak wyobraźni. Istotne jest zarówno prawidłowe planowanie prac na budowie, jak i odpowiedzialny nadzór. Ten Tydzień Bezpieczeństwa ma nam przypomnieć, jak ważne są współdziałanie i współodpowiedzialność - wyjaśnia Daria Krawczak, Menadżer Zespołu ds. BHP w Skanska S.A.

Tydzień Bezpieczeństwa odbywa się w firmach skupionych w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - zrzeszeniu największych na polskim rynku generalnych wykonawców, zawiązane w 2010 roku, które za podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Państwowa Inspekcja Pracy.

Dodatkowo organizatorzy, chcąc jak najlepiej zaplanować działania w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, stworzyli także Książkę Pomysłów, w której zebrano najciekawsze i najbardziej przydatne działania promujące bezpieczeństwo. Pomysły te wykorzystać można na wszystkich budowach nie tylko podczas obecnego tygodnia, ale przez cały rok.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto