Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajbrot. Na stulecie urodzin św. Jana Pawła II powstała Ścieżka religijno-przyrodnicza

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Rajbrot to pierwsza parafia w diecezji tarnowskiej, gdzie patronem świątyni obrano Jana Pawła II. W poniedziałek uroczyście otwarto nową formę upamiętnienia Papieża Polaka.

FLESZ - Ogród na balkonie

od 16 lat

Ścieżka religijno-przyrodnicza św. Jana Pawła II w Rajbrocie liczy 15 przystanków. Znajdują się na nich wybrane cytaty z homilii Papieża Polaka oraz kod QR, poprzez który można pobrać na urządzenie mobilne pełny tekst danej homilii. Trasa została zaprojektowana w formie pętli i liczy ok. 4,5 kilometra. Jej pokonanie zajmuje ok. 1,5 godziny.

Pomysł powstał po wakacjach

Pomysłodawcą utworzenia ścieżki był ks. Marek Czerwiński, wikariusz z Rajbrotu oraz Mirosław Koralewski, nauczyciel miejscowej szkoły, której patronem również jest Jan Paweł II. We wrześniu wspominali oni szklaki, jakie pokonali w czasie wakacji, m.in. ścieżkę św. Franciszka w Austrii czy Szlak Męczeństwa bł. Karoliny w Wal-Rudzie.

- Zaczęliśmy się zastanawiać, jak uczcić 100 rocznicę urodzin Patrona naszej Szkoły i Nowego kościoła w Rajbrocie. Tak powstał projekt Ścieżki religijno-przyrodniczej który od początku do końca współtworzyłem z panem Mirkiem - wspomina ksiądz Marek Czerwiński.

Powstał problem, skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie ambitnego projektu. Ale po rozmowach z mieszkańcami Rajbrotu okazało się, że wiele osób słysząc o pomyśle natychmiast zadeklarowało pomoc finansową lub pracę. - Od początku przyświecał nam cel, by to była taka „nasza rajbrocka Ścieżka”, stąd nie staraliśmy się dofinansowanie z instytucji zewnętrznych - dodaje duchowny. Pieniądze przekazały m.in. OSP Rajbrot, Koło Gospodyń Wiejskich, Zespół RAJ, grupy parafialne i wiele osób prywatnych. - Podczas prac okazało się, jak wiele dobra okazują ludzie chcąc oddać cześć naszemu Patronowi.

Pomnik Jana Pawła II na 10-lecie kapłaństwa

Ks. Marek Czerwiński z okazji dziesiątej rocznicy swoich święceń kapłańskich postanowił sfinansować pomnik Jana Pawła II, który stanął obok kościoła. Autorem obelisku jest Józef Siwoń z okolic Jarosławia.

Zgodnie z zamysłem, nowo powstała Ścieżka adresowana jest do każdego. Jej trasa została poprowadzona malowniczymi terenami Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. - Wielu ludzi w tym czasie poszukuje wyciszenia, miejsca na poszukiwanie Boga, odpowiedzi na zasadnicze pytania. Tutaj wśród pięknych widoków, łąk, pól zagajników można odnaleźć Boga i siebie, można czytając cytaty dotykające każdej sfery życia człowieka wypowiedziane przez Papieża odpowiedzieć sobie o sens i cel naszego życia - mówi ks. Marek.

W ramach każdej z piętnastu stacji na granitowych płytach zostały umieszczane jednozadaniowe wskazówki i tematy (m.in. rodzina, miłość, wychowanie, ojczyzna, cierpienie, obowiązek bycia dobrym). Posiadacze smartfonów mogą jednak zeskanować umieszczony obok nich kod QR, za pomocą którego będą mogli przeczytać całość przemówienia czy homilii Jana Pawła II.

Nowy Wiśnicz. Park 400-lecia otwarty z wyjątkiem placu zabaw...

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto