Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Na górze Kamionna powstanie wieża widokowa. Chcą ją wspólnie wybudować cztery gminy [WIZUALIZACJE]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wizualizacja wieży widokowej na górze Kamionna (802 m n.p.m.)
Wizualizacja wieży widokowej na górze Kamionna (802 m n.p.m.) Przemysław Sołtys
Gminy Żegocina, Trzciana, Laskowa i Limanowa rozpoczęły przygotowania do wybudowania nowej atrakcji turystycznej w regionie. Na szczycie Kamionnej w Beskidzie Wyspowym powstanie wysoka na kilkanaście metrów wieża widokowa. Byłaby to druga po Szpilówce wieża w naszym regionie.

FLESZ - COVID-19 niszczy oczy

Szczyt góry Kamionna (802 m n.p.m.) leży w gminie Limanowa, ale poszczególne części masywu są częścią aż czterech gmin: Limanowa (od strony południowo-zachodniej), Laskowa (południowo-wschodniej), Trzciana (od strony północno-zachodniej) i Żegocina (północno-wschodniej).

Od strony wschodniej na zboczach Kamionnej działa od 2003 roku stacja narciarska. Od strony gminy Trzciana z kolei znajduje się rezerwat przyrody Kamionna o powierzchni 64 hektarów. Utworzono go w 1997 roku. Od strony zachodniej szczyt Kamionnej sąsiaduje z Pasierbiecką Górą (764 m n.p.m.). Sam szczyt Kamionnej jest całkowicie zarośnięty. Stąd pomysł wybudowania na jego szczycie wieży.

Projekt budowy wież widokowych na szczytach Beskidu Wyspowego

W październiku 2020 roku 19 gmin położonych na terenie Beskidu Wyspowego podpisało porozumienie w sprawie wspólnego opracowania dokumentacji projektowej infrastruktury turystycznej. Chodzi o wieże widokowe, bacówki, wiaty, parkingi, ławo-stoły, toalety itd. w obrębie poszczególnych gór. Wieże widokowe przewidziano na takich szczytach, jak Ciecień, Ćwilin, Szczebel, Lubogoszcz, Mogielica, Modyń, Skiełek, Jaworz, Kamionna, a bacówki na Łopieniu i Mogielicy. Pieniądze miałyby pochodzić z funduszy unijnych.

Sytuacja nieco się zmieniła po uruchomieniu rządowego dofinansowania dla gmin górskich. Cztery samorządy związane terytorialnie z Kamionną zdecydowały się rozpocząć starania o wybudowanie na jej szczycie wieży widokowej z pomocą pieniędzy rządowych.

Pomysł nabiera już realnych kształtów. 9 lutego w urzędzie gminy w Żegocinie odbyło się spotkanie włodarzy czterech gmin, a także m.in. przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, projektanta wieży widokowej i autora akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wiadomo już, że wieża będzie miała konstrukcję metalowo-drewnianą i będzie wznosiła się na kilkanaście metrów ponad poziom terenu (na razie nie ustalono ostatecznej wysokości).

- Zdecydowanie w paśmie Beskidu Wyspowego brakuje tej „wisienki na torcie” w postaci punktu docelowego wędrówki, gdyż większość szczytów porośnięta jest gęstymi lasami - zwraca uwagę wójt Żegociny Wojciech Wrona. Zwraca uwagę, że wieża widokowa na Kamionnej da turyście piękne widoki w kierunku południowym na Górce i Tatry oraz w kierunku północnym na Nową Hutę i sam Kraków.

Szansa na turystyczne ożywienie okolic Kamionnej

Gospodarz gminy Żegocina liczy, że inwestycja pozwoli wypromować turystycznie te tereny. Przywołuje przykład sąsiedniej gminy Iwkowa, która w 2019 roku oddała do użytku wieżę widokową na Szpilówce.

- Był to strzał w dziesiątkę. W weekend przy ładnej pogodzie przyjeżdża tam nawet ok. 1,5 tys. turystów. Zdecydowanie poprawił się ruch turystki pieszej jak i rowerowej. Myślę, że góra Kamionna da turyście jeszcze lepsze widoki, dlatego spodziewamy się, że mocno pobudzimy ruch turystyczny w gminie Żegocina, Trzciana, Laskowa i Limanowa, gdyż ta góra łączy ze sobą wszystkie cztery gminy.

Podobne zdanie ma Cezary Stawarz, wójt gminy Trzciana. - Liczymy, że ta wieża ożywi nasz teren turystycznie, a prywatne inwestycje okołoturystyczne pojawią się same. Sami planujemy uruchomienie wypożyczalni rowerów elektrycznych w Rdzawie. Myślę, że dalszy rozwój turystyki to tylko kwestia czasu - mówi wójt.

Janusz Paprota, który jest miłośnikiem wędrówek po Beskidzie Wyspowym, ma krytyczne podejście do budowania wież widokowych i krzyży na każdym szczycie. Uważa, że to zaburzanie naturalnego krajobrazu. Jednak w przypadku góry Kamionna jest ta „tak”.

- Ta góra jest bardzo blisko już terenów zagospodarowanych i przestała mieć już znaczenie dzikiego szczytu beskidzkiego. Samochodem można dojechać w pobliże wyciągu narciarskiego, skąd zostaje 15-20 minut pieszej wycieczki na szczyt. Wieża zapewne ożywiłaby te tereny zwłaszcza latem i jesienią - uważa.

Podobnego zdania jest Jacek Piotrowski, miłośnik turystyki górskiej z Lipnicy Murowanej. - To o tyle trafiony pomysł, że miejsce jest łatwo dostępne i zapewnia praktycznie całkiem widoki zarówno na Beskidy, jak i na Tatry, których nie widać z wieży na Szpilówce.

Szczyt Kamionnej leży na działce prywatnej

Liderem projektu budowy wieży widokowej na Kamionnej jest gmina Limanowa. Samorządowcy ustalili, że każda z czterech gmin dołoży do inwestycji po 250 tys. zł. Sam szczyt leży na terenie prywatnym, dlatego podpisana zostanie umowa dzierżawy (na razie ma ona charakter ustny). Do wzniesienia wieży konieczne będzie również wybudowanie drogi dla ciężkich pojazdów, które wywiozą na szczyt poszczególne elementy konstrukcji.

Oprócz wieży przewidziano budowę koniecznej do ożywienia ruchu turystycznego infrastruktury. Chodzi o parkingi, ławki, miejsca odpoczynku, kosze na śmieci, punkty gastronomiczne i dokładne oznakowanie.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto