Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region tarnowski. Karp z Wierzchosławic dostał w kość przez suszę. Na święta będzie rarytasem. Ryby jest mało, cena poszybuje

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Za miesiąc powinna ruszyć tradycyjna sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim w lasach Wierzchosławickich, a ryby nie zostały jeszcze odłowione ze stawów i przetransportowane do magazynów
Za miesiąc powinna ruszyć tradycyjna sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim w lasach Wierzchosławickich, a ryby nie zostały jeszcze odłowione ze stawów i przetransportowane do magazynów Archiwum
W Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych w Wierzchosławicach wciąż nie rozpoczęły się odłowy karpi, które trafić mają za miesiąc na wigilijny stół. Najpierw przeszkodą były duże kłopoty z wodą, teraz spodziewane przymrozki. Ryb jest niewiele, koszty hodowli poszły w górę, więc ceny będą znacznie wyższe niż przed rokiem.

Mało wody w wierzchosławickich stawach

Ryby ze stawów hodowlanych przenoszone są jesienią do specjalnie przygotowanych zimochowów. To mniejsze zbiorniki, z czystą wodą, w których karp pozbywa się mułu i jest przygotowywany do sprzedaży. O tej porze roku karpie zazwyczaj już w nich były.

- Dotąd nie mogliśmy tego zrobić, gdyż cały czas borykamy się z ogromnymi brakami wody i napełnianie nią zbiorników trwa bardzo długo. Cały rok pod tym względem był katastrofalny. Od 15 lat, odkąd zajmuję się hodowlą, nie pamiętam takiej hydrologicznej suszy - mówi Damian Kosierb, kierownik wierzchosławickiego gospodarstwa, które podlega Nadleśnictwu Dąbrowa Tarnowska.

Jako przykład podaje, że w stawie o powierzchni 9 hektarów przez większość lata i jesienią wodą zalany był obszar góra 1,5 hektara. W pozostałych sytuacja nie była pod tym względem lepsza.

Wiele z nich zarosło sitowiem, a ryby przez wiele miesięcy żyły ściśnięte, w zmniejszonych akwenach, przez co nie rosły i nie przybierały na wadze. Przez niski stan wody dodatkowo były o wiele bardziej narażone na ataki rybożernych ptaków, z których największe spustoszenie w hodowli wyrządzały chmary kormoranów, ale także czaple i nurogęsi.

- Co roku odławialiśmy około 40 ton karpia na święta. W tym będzie dobrze, jeśli uzbiera się tego 20 ton – przyznaje Damian Kosierb.

Ceny karpia z Wierzchosławic pójdą w górę

Na spodziewany wzrost ceny ryb wpływ będzie mieć w tym roku jednak nie tylko bardzo ograniczona ich ilość, która trafi do sprzedaży, ale także o wiele wyższe koszty hodowli.

- W górę poszło paliwo, energia elektryczna, ceny zboża i paszy, a także koszty osobowe. To nieuchronnie musi przełożyć się na cenę - wyliczają w Wierzchosławicach.

Jeszcze dwa lata temu w Wierzchosławicach można było kupić karpia w cenie niespełna 13 zł za kilogram. Rok temu było jeszcze o kilka złotych wyższa. W tym może sięgnąć w detalu nawet 30 zł. Gospodarstwo nie wyklucza tego, że w związku z ograniczoną ilością ryb uruchomi wyłącznie sprzedaż hurtową.

Na domiar złego odłowy mogą dodatkowo opóźnić i utrudnić spodziewane w najbliższych dniach przymrozki.

Poza karpiem w wierzchosławickich stawach (zajmują powierzchnię ponad 100 hektarów) hodowane są także m.in. szczupaki, tołpygi i sumy. W tym roku również planowana jest ich sprzedaż, choć na razie nie wiadomo jeszcze w jakiej ilości.

Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. Obecnie zarządza nimi Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto