Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Ludwika Stasiaka

MAŁGORZATA WIĘCEK
2008 został uznany rokiem Ludwika Stasiaka. Tak zdecydowała Rada Miejska w Bochni. I dobrze się stało, bo jest to okazja, by bliżej przyjrzeć się postaci tego malarza, rysownika, ilustratora, literata, publicysty, ...

2008 został uznany rokiem Ludwika Stasiaka. Tak zdecydowała Rada Miejska w Bochni. I dobrze się stało, bo jest to okazja, by bliżej przyjrzeć się postaci tego malarza, rysownika, ilustratora, literata, publicysty, dziennikarza, historyka sztuki i wydawcy. Urodził się 150 lat temu w Bochni, zresztą z tym miastem nie licząc okresu studiów i licznych podróży był związany przez całe życie.

Uczył się w bocheńskim gimnazjum, a następnie w krakowskim Gimnazjum św. Jacka. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także w Wiedniu oraz Monachium. Jednak nie tylko malował, jest także autorem licznych publikacji prasowych i dzieł z gatunku fantastyki. Napisał dramat "Polska Korona" czy powieści "Brandenburg. Kraina słowiańskich mogił" oraz "Bolesława Chrobrego". W Bochni jest znany z opowiadań o średniowiecznym górnictwie solnym i św. Kindze. Ludwik Stasiak był lokalnym patriotą, często i chętnie uczestniczył w bocheńskich przedsięwzięciach. Zaprojektował sztandar bocheńskiego "Sokoła".

Spod jego ręki wyszedł też projekt tablicy pamiątkowej z okazji setnej rocznicy utworzenia Legionów Polskich we Włoszech. W jego bocheńskiej pracowni, urządzonej w monachijskim stylu, gościli wielcy artyści: Wincenty Wodzinowski, Włodzimierz Tetmajer, Kasper Żelechowski. Bywali także Edmund Ciećkiewicz, Tadeusz Okoń, Władysław Skoczylas, Antoni Broszkiewicz, Antoni i Tadeusz Waśkowscy. Stasiak zmarł 3 grudnia 1924 roku, spoczywa na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni (kwatera III).W tym roku o osiągnięciach tego bocheńskiego artysty będzie wyjątkowo głośno.

W Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni planuje się między innymi spotkanie podczas którego dyrektor Jan Flasza opowie o działalności Stasiaka. Między innymi temu artyście będzie też poświęcone spotkanie, które poprowadzi Agnieszka Truś-Bakalarz. Nie wykluczone, że w Roku Stasiaka mieszkańcy Bochni będą mogli obejrzeć przynajmniej kilka prac artysty znajdujących się w zbiorach muzeum.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto