Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rożnów: wnuk hrabiego chce odzyskać kawałek wsi [ZDJĘCIA]

Iwona Kamieńska
Beluard - część renesansowej twierdzy obronnej wzniesionej przez Jana Tarnowskiego czeka na swoje lepsze czasy
Beluard - część renesansowej twierdzy obronnej wzniesionej przez Jana Tarnowskiego czeka na swoje lepsze czasy fot. stanisław śmerciak
Jest nadzieja, że Rożnów, zamiast dwóch ruin, będzie miał dwie atrakcyjne budowle historyczne. Szansa na lepsze czasy pojawiła się dla renesansowego beluarda i resztek ruin XIV-wiecznego zamku należącego niegdyś do bohatera bitwy po Grunwaldem - Zawiszy Czarnego. Spadkobiercy rodziny Stadnickich, która gospodarzyła w Rożnowie od 1745 roku i której majątek po wojnie przejęło państwo, zamierzają odzyskać dawne włości.

- W sprawie beluarda jest już ministerialna decyzja, która uznaje prawo do majątku spadkobierców Stadnickich - wyjaśnia wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz. - Formalnością pozostaje unieważnienie decyzji, która komunalizowała ten majątek.

Jeśli chodzi o zamek Zawiszy, powstał pomysł, jak uniknąć czasochłonnej procedury toczącej się w ministerstwach i urzędzie wojewódzkim. - Możemy ruiny zamku po prostu sprzedać - zdradza wójt Tobiasz.

Z propozycją kupna ziemi z zachowanymi fragmentami średniowiecznej warowni zgłosił się do urzędu gminy jeden z wnuków hrabiego Adama Stadnickiego. Twierdzi, że chce zagospodarować ruiny. - Sam nie mogę podjąć decyzji o sprzedaży - zastrzega wójt Gródka nad Dunjacem. - To kompetencja radnych, którzy zdecydowali, że zanim podejmą stosowną uchwałę, wysłuchają opinii mieszkańców.

Ewentualna transakcja zostanie przedstawiona na zebraniach wiejskich na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Józef Tobiasz liczy, że jeśli mieszkańcy zaakceptują pomysł, będzie można szybko dobić targu z Antonim Stadnickim, a nie czekać latami na reprywatyzację, jak jest na przykład z przedwojennym majątkiem w Żegiestowie- Zdroju.

Wójt Tobiasz: - Naszej gminy nie stać, żeby właściwie zadbać o tego rodzaju zabytki jak zamek Zawiszy czy beluard. Prywatny kapitał jest dla nich jedyną szansą. Jeśli coś dobrego zacznie się w tej materii dziać, choćby w podobnym zakresie, jak w niedalekim zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce, to tylko na tym skorzystamy.

Stanisław Buczek, krakowski adwokat współpracujący z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim (skupiającym m.in. spadkobierców dawnych właścicieli majątków Stadnickich w Rożnowie, Morawskich w Marcinkowicach czy Becków w Limanowej) mówi, że czas sprzyja reprywatyzacji zaniedbanych zabytków.

- Mamy wreszcie orzecznictwo sprzyjające oddawaniu majątków bezprawnie przejętych przez państwo po II wojnie światowej, a władze wojewódzkie i lokalne przychylniej patrzą na reprywatyzację - komentuje Buczek.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto