Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzuć papierosy i oddychaj pełną piersią. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest podstępna i nieodwracalna. Cierpi na nią 2 mln Polaków

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
POChP aż w 90 proc. przypadków rozwija się w wyniku palenia tytoniu
POChP aż w 90 proc. przypadków rozwija się w wyniku palenia tytoniu 123rf
Utrzymująca się duszność, nasilająca się przy wysiłku, przewlekły kaszel, nawracający świszczący oddech, uciążliwe odkrztuszanie plwociny – to najbardziej charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Tego rodzaju schorzenie jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Polega na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza. Powoduje to trudności z oddychaniem, które stopniowo narastają.

Szacuje się, że w naszym kraju na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpią ponad 2 mln Polaków. Tylko część z nich usłyszała już jednak właściwą diagnozę i rozpoczęła odpowiednie leczenie. Pozostali jeszcze nie wiedzą, że towarzyszące im na co dzień objawy to symptomy bardzo poważnej choroby płuc.

Tymczasem nierozpoznana lub późno zdiagnozowana POChP skraca życie chorych aż o 10-15 lat. Wbrew pozorom nie dotyczy ona wyłączne płuc, a wpływa na cały organizm. Często wiążą się z nią choroby serca, refluks, osteoporoza, cukrzyca, rak płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc jest trzecią przyczyną śmierci na świecie. Częściej za zgony odpowiadają jedynie zawały serca i udary.

Śmiercionośny dymek

POChP aż w 90 proc. przypadków rozwija się w wyniku palenia tytoniu. W dymie tytoniowym znajduje się ok. 250 różnych szkodliwych substancji, jego amatorów jednak nie brakuje. Ryzyko zmierzenia się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc zwiększa zaś nie tylko czynne palenie, ale również biernie, sięganie po papierosy tradycyjne i ich alternatywy. Wśród przyczyn zachorowań lekarze wskazują także oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, infekcje dróg oddechowych występujące we wczesnym dzieciństwie, nawracające infekcje płuc i oskrzeli, astmę.

Przewlekły kaszel czy duszność pojawiająca się przy wysiłku dla każdego z nas powinny być sygnałem alarmowych, skłaniającym do umówienia wizyty u lekarza. W diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc medycy wykorzystują m.in. badania spirometryczne, które pozwalają sprawdzić, czy u pacjenta dochodzi do obturacji, czyli skurczu oskrzeli. W leczeniu podstawa to ograniczenie czynników drażniących drogi oddechowe – np. całkowite rozstanie z papierosami – oraz farmakoterapia, która pozwala zmniejszyć objawy choroby, ograniczyć jej zaostrzenia i poprawić tolerancję wysiłku fizycznego i stan ogólny pacjenta.

Dla chorych z POChP kluczowe znaczenia ma również profilaktyka infekcji układu oddechowego, które prowadzą do zaostrzeń choroby. Pomagają w tym szczepienia ochronne – przeciwko COVID-19, grypie, pneumokokom. Z tych pierwszych każdy z nas może skorzystać za darmo, a skierowania na szczepienia preparatem chroniącym przed najnowszym wariantem koronawirusa zostały dziś w nocy wystawione automatycznie osobom po 12. roku życia. Swoje skierowanie można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Ochrona przeciwko grypie jest bezpłatna dla osób powyżej 65. roku życia i refundowana w połowie dla młodszych. Przeciw pneumokokom bezpłatnie mogą zaszczepić się seniorzy 65+.

Środa z Profilaktyką w internecie

Przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc jest poświęcona kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto