Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd nad wyborami. W Starym Wiśniczu będzie powtórka wyborów na radnego, bo sąd wygasił mandat Sławomira Błoniarza

Paweł Michalczyk
Jeden z rajców Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu straci teraz mandat, a w jednym z okręgów wybory trzeba powtórzyć
Jeden z rajców Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu straci teraz mandat, a w jednym z okręgów wybory trzeba powtórzyć archiwum Paweł Michalczyk
Mieszkańcy Starego Wiśnicza jeszcze raz będą musieli wybierać radnego. Wyniki elekcji z 21 października w okręgu nr 14 zostały unieważnione. Wszystko przez „cudowne rozmnożenie” kart wyborczych w komisji obwodowej.

Lokal wyborczy w Starym Wiśniczu obsługiwał dwa okręgi: nr 14 i nr 15. W pierwszym było dwóch kandydatów do rady miejskiej, w drugim głosowania nie było, bo na radnego kandydowała tylko jedna osoba.

Jak wynika z protokołu, w okręgu 14 wydano 568 kart do głosowania. Tymczasem z urny wyjęto ich aż 757! Wszystko przez to, że część mieszkańców okręgu nr 15 błędnie otrzymała karty do głosowania z sąsiedniego okręgu.

Do rady miejskiej nie dostał się w efekcie Mirosław Chodur, przewodniczący rady miejskiej w latach 2014-18. Uzyskał 349 głosów. Na jego rywala - Sławomira Błoniarza, sołtysa Starego Wiśnicza głos oddało 395 osób.

Obwodowa komisja wyborcza w Starym Wiśniczu odnotowała w protokole, że 189 głosów zostało błędnie oddanych, ponieważ głosowali mieszkańcy innego okręgu wyborczego.

- Te głosy nie powinny być liczone, jednakże nie można było ich zidentyfikować. To jest kuriozalna i smutna sytuacja, gdyż cztery lata temu również w tym okręgu doszło do podobnego incydentu - uważa Mirosław Chodur.

Wygaszony mandat radnego

Pełnomocnik wyborczy komitetu „Autostrada do przyszłości”, z którego startował Chodur, złożył protest wyborczy. Domagał się w nim stwierdzenia nieważności wyborów w okręgu nr 14.

W poniedziałek sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Tarnowie. Unieważnił wybory w okręgu nr 14, stwierdził też wygaśnięcie mandatu radnego Sławomira Błoniarza, postanawiając o przeprowadzeniu ponownych wyborów.

Orzeczenie uprawomocni się w poniedziałek. Po tym terminie wojewoda zarządzi ponowne głosowanie w Starym Wiśniczu i wygaszenie mandatu radnego, wybranego 21 października.

- Wybory przeprowadzą te same komisje wyborcze na podstawie spisu wyborców, który będzie podlegał aktualizacji - mówi Irena Choma-Piotrowska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Mirosław Chodur nie kryje, że oczekiwał takiego właśnie orzeczenia sądu, choć jego zdaniem, wybory w okręgu nr 14 powinny być unieważnione z mocy prawa bez składania protestu. Teraz czeka go ponowna walka o głosy wyborców.

- Nie mam doświadczenia w prowadzeniu kampanii po kampanii - uśmiecha się.

Z kolei Sławomir Błoniarz decyzję o ponownym starcie uzależnia teraz od wyników konsultacji z mieszkańcami.

- Jeżeli stwierdzą, że powinienem startować, zrobię to ponownie - stwierdza krótko.

Wybory w Bochni też w sądzie

Za tydzień Sąd Okręgowy w Tarnowie zajmie się wnioskami o stwierdzenie nieważności wyborów burmistrza Bochni. Złożyło je dwóch mieszkańców północnej części miasta.

Według nich, paraliż komunikacyjny, jaki nastąpił 4 listopada, w dniu drugiej tury głosowania po wypadku na autostradzie A4 w Damienicach, uniemożliwił wielu osobom dotarcie do lokali wyborczych.

Tymczasem komisje obwodowe w północnej części miasta nie podjęły decyzji o przedłużeniu głosowania ze względu na utrudnienia komunikacyjne. Skarżący domagają się ponownych wyborów w całym mieście.

- Zdaniem wnioskodawców, uchybienie polegające na nieprzedłużeniu czasu głosowania mogło mieć wpływ na wynik wyborczy, w którym jeden z kandydatów wygrał różnicą 135 głosów - mówi Irena Choma-Piotrowska.

Sąd oceni, czy utrudnienia komunikacyjne w dniu dogrywki wyborczej miały wpływ na wynik głosowania. Gdyby uznał, że faktycznie tak się stało, może zarządzić ponowne przeprowadzenie wyborów burmistrza w całym mieście, albo tylko w dwóch okręgach, o których mowa we wnioskach.

WIDEO: Powiedz „nie” przeziębieniu! Oto produkty, które zawierają najwięcej witaminy C

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto