Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz w roku 1979. Bal na sto par w firmie Terpol, dziś Medanie UNIKLANE ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Sieradz w roku 1979. Bal na sto par w firmie Terpol, dziś Medanie
Sieradz w roku 1979. Bal na sto par w firmie Terpol, dziś Medanie Archium
Prezentujemy archiwalne zdjęcia z balu karnawałowego zorganizowanego w roku 1979 przez ówczesne Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Terpol w Sieradzu. Był to wówczas jeden z większych pracodawców w naszym regionie, zatrudniał około 3000 pracowników.

Pod koniec lat siedemdziesiątych w zakładach dominowała produkcja wyrobów dziewiarskich z anilany oraz bawełny z włóknami syntetycznymi. W roku 1984 uruchomiono produkcję polipropylenowego sznurka dla rolnictwa, następnie obuwia sportowego. Przełom nastąpił w roku 1986, kiedy to rozpoczęto produkcję leków. To miało ogromny wpływ na losy firmy, która dziś nazywa się Medana.

- Zgodę na uruchomienie produkcji farmaceutycznej wybłagałem w Warszawie - wspominał nieżyjący Wojciech Kierociński, twórca potęgi Terpolu. - Linię produkcyjną dostaliśmy darmo z poznańskiej Polfy. Dano nam pół roku na jej uruchomienie. Po bodajże siedmiu miesiącach, przyjechał wysoki urzędnik z Warszawy i chodził z białą chusteczką po zakładzie. Szukał kurzu. Nigdzie nie znalazł. Potem, na spotkaniu u wojewody Tadeusza Barczyka, powiedział, że coś takiego widział po raz pierwszy. I tak zaczęła się w Sieradzu farmaceutyka. Było to jednak możliwe dzięki wcześniejszym wydarzeniom. Zakupiliśmy linię do produkcji sznurka rolniczego. Linia miała 650 kilogramów wydajności na godzinę. To był strzał w dziesiątkę. Wtedy już zakład nazywał się Terpol. Wrócę do farmaceutyki. Kolejny krok, to otwarcie zakładu płynów infuzyjnych w Chociwiu. Tam zaskoczyła nas zmiana kursu złotego w stosunku do dolara. W jedną noc mieliśmy miliard, 150 milionów złotych długu. Ale wdaliśmy się w proces z firmą, której byliśmy dłużni pieniądze. Wiedziałem, że przegramy, ale ważna była zwłoka. Proces trwał ze trzy lata, w tym czasie uruchomiliśmy produkcję, wykorzystując nowcesne szwajcarskie maszyny. Jak proces się skończył, to produkcja szła, zaś firma, która wygrała miała potem swoje akcje w dzisiejszej Medanie. I tak spadliśmy na cztery łapy.

Z czasem Terpol zmienił się Medanę. Dziś jest jest to potentat farmaceutyczny w Europie, który ma także zakłady w Turcji, Rosji, Kazachstanie. Pan Wojciech często zagląda do "swojej" firmy. Jest tu otoczony szacunkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto