Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzyszów. Już ponad 100 świń padło lub zabito z powodu ogniska ASF pod Tarnowem. Będą kontrole kolejnych gospodarstw

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Skrzyszowie i okolicznych miejscowościach pojawiły sie tablice informujące o zagrożeniu i o granicach stref
W Skrzyszowie i okolicznych miejscowościach pojawiły sie tablice informujące o zagrożeniu i o granicach stref Paweł Chwał
Już nie tylko hodowla w gospodarstwie w podtarnowskim Skrzyszowie, w którym stwierdzono ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń została zlikwidowana, ale uśmiercono również trzodę chlewną w pięciu kolejnych, które znajdują się w promieniu ok. kilometra. Podjęte zostały także kolejne działania, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się śmiercionośnej choroby atakującej trzodę.

Likwidują hodowle trzody chlewnej w sąsiedztwie ogniska ASF w Skrzyszowie

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu potwierdzono, że przyczyną padnięcia 27 świń w jednym z gospodarstw w Skrzyszowie było ASF, zapadła decyzja o uśmierceniu kolejnych 23 sztuk trzody chlewnej w zaatakowanym przez chorobę gospodarstwie. Na tym jednak nie poprzestano. W piątek zabito i zutylizowano 51 kolejnych świń z pięciu okolicznych gospodarstw. Dodatkowo zdezynfekowano w nich nie tylko obory i budynki, w których przebywały świnie, ale również ich otoczenie oraz drogi dojazdowe.

- ASF niesie śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, konkretnie dla trzody chlewnej. Bardzo łatwo się rozprzestrzenia i można ją nieświadomie nawet na butach czy oponach samochodów zawlec do innych gospodarstw, stąd tego typu działania są konieczne – tłumaczy Paweł Wałaszek, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Tarnowie.

Dwie strefy w Skrzyszowie i wokół niego

Wokół ogniska w Skrzyszowie wyznaczono obszary: zapowietrzony (największego ryzyka) i zagrożony przenoszeniem wirusa. Granice tego drugiego wyznaczają miejscowości, które znajdują się już w sąsiednich gminach: Jodłówka-Wałki oraz Koszyce Wielkie i Małe w gm. Tarnów, Zalasowa w gm. Ryglice, Karwodrza, Zabłędza i Piotrkowice w gm. Tuchów, Woźniczna i Rzuchowa w gm. Pleśna, miasto Tarnów oraz Lisia Góra, Pawęzów i Śmigno w gm. Lisia Góra.

- Przez 40 dni, czyli do końca sierpnia na terenie strefie zapowietrzonej – do trzech kilometrów od ogniska ASF, obowiązywać mają szczególne środki ostrożności i obostrzenia. Nie wolno wypuszczać świń na zewnątrz, przewozić ich czy sprzedawać. Zresztą sami gospodarze i hodowcy trzody chlewnej na tym terenie też powinni unikać w tym czasie spotkań ze sobą i nie odwiedzać się – mówi Paweł Wałaszek.

Kontrolami objęte mają być również gospodarstwa w promieniu siedmiu kilometrów od ogniska ASF w Skrzyszowie. Pocieszające jest to, że – poza jednym gospodarstwem, w innych nie odnotowano dotąd padnięć świń, których powodem mogłoby być zarażenie się groźnym wirusem, w przypadku którego śmiertelność sięga 100 procent. Choroba jest zwalczana z urzędu, a to oznacza, że rolnikom, którzy stosują się do obostrzeń, przysługują odszkodowania ze Skarbu Państwa.

FLESZ - Dozór sanitarny zamiast kwarantanny po kontakcie z zakażonymi "Deltą"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto