18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smaki regionu: kukiełki z Uszwi od teraz z certyfikatem

Małgorzata Więcek-Cebula
Zofia Babraj i Wanda Cichostępska z Uszwi prezentują tamtejsze kukiełki
Zofia Babraj i Wanda Cichostępska z Uszwi prezentują tamtejsze kukiełki Małgorzata Więcek-Cebula
Kręcona jak warkocz kukiełka z Uszwi stała się certyfikowanym produktem regionalnym. Od teraz może być produkowana tylko w Uszwi. Jej nazwa jest od teraz prawnie chroniona.

- To wspaniała, lekka bułeczka, która smakuje jak żadne inne pieczywo - zapewnia Zofia Babraj z Uszwi, która kukiełki wypieka od wielu lat.

I nie jest jedyna. W uszewskich domach, zwłaszcza tych, gdzie kultywuje się tradycje, kukiełki są wypiekane od pokoleń. Receptura pochodzi z XIV stulecia. Według legendy, to król Kazimierz Wielki nadał przywilej wypieku kukiełek mieszkańcom Uszwi w zamian za pomoc, jaką okazali stacjonującym wojskom królewskim, żywiąc je głównie właśnie tym pieczywem. Nie wiadomo jednak, dlaczego podłużną bułkę nazywa się kukiełką.

- Być może wzięło się to z tego, że bardzo często jest prezentem dla rodziny, w której urodziło się dziecko? - zastanawia się Wanda Cichostępska.

Ten zwyczaj przetrwał w Uszwi do dziś. W wielu domach młode mamy dostają w prezencie od najbliższych właśnie taką lekką, pszenną bułkę, gdy na świat przyjdzie ich potomstwo.

Kukiełki cieszą się w Uszwi dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy wioski postarali się, by ten przysmak znalazł się na ministerialnej liście produktów regionalnych. W całej Małopolsce takich produktów jest dokładnie 101. Wśród nich są chleby, wędliny, ciasta, a także napoje alkoholowe, jak choćby śliwowica.

Smaki regionu

Na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się ponad 100 produktów z Małopolski.
Z regionu tarnowskiego jest ich kilkanaście. To m.in. kukiełka uszewska, ale także "susorki iwkowskie" czyli suszone owoce śliwy, jabłek i gruszek, chleb żarnowy z Łomnej, chleb żytni, wiśnicki rosół polski przygotowywany według receptury kucharza księcia Lubomirskiego, a także śliwowica wyborna z Chełmu koło Bochni.

Stara receptura pieczenia kukiełki

Kukiełka uszewska przygotowywana jest według starej receptury przekazywanej w uszewskich domach z pokolenia na pokolenie.
Aby ją przygotować, potrzebujemy mąki pszennej, drożdży, wody i soli. Najpierw należy zrobić zaczyn z mąki, wody i drożdży, który trzeba odstawić do ciepłego miejsca na 60 minut. Następnie dodaje się mąkę i wyrabia ciasto. Uformowaną kukiełkę (spleciony warkocz) smaruje się glazurą (mąka rozpuszczona w wodzie z cukrem).


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto