Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sobieski pod Wiedniem" w Koszęcinie. Największy haft na świecie do obejrzenia od jutra

Aneta Kaczmarek
"Sobieski pod Wiedniem" w Koszęcinie. Absolutnie wyjątkowe w skali światowej dzieło zawita już jutro do Koszęcina W hali sportowej Zespołu Szkół wystawiony zostanie gigantyczny, haftowany obraz Jana Metejki.

"Sobieski pod Wiedniem" w Koszęcinie to już drugie dzieło wykonane przez kilkudziesięciu wolontariuszy za pomocą haftu krzyżykowego.

Gdy przed 4 laty haftowana "Bitwa pod Grunwaldem" o rozmiarach 9,20 x 4,05 m ujrzała światło dzienne, wieść o monumentalnym obrazie wyszywanym przez rok i trzy miesiące przez 35 osób, obiegła nie tylko całą Polskę, ale przekroczyła również jej granice.

Dzieło, które jest idealnym odwzorowaniem obrazu Jana Matejki powstało w Działoszynie, a jego pomysłodawcami byli Adam Panek i jego matka Janina.

Po sukcesie pierwszego projektu, dzięki Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Królowej Jadwigi w Częstochowie oraz 78-wolontariuszom pochodzącym z miast, wsi i miasteczek w całym kraju, w tym m.in. z Sadowa czy Boronowa, powstała haftowana replika dzieła "Jan III Sobieski pod Wiedniem".

- Oryginał znajduje się w Muzeum Watykańskim. Dzieło przebywało w Polsce zaledwie 2-3 miesiące, po czym z okazji obchodów 200. rocznicy stoczenia zwycięskiej bitwy, autor podarował je papieżowi Leonowi XIII jako wotum narodu polskiego. Od tego czasu obraz cały czas znajduje się w Muzeum Watykańskim - mówi Joanna Adamowicz, menedżer Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Królowej Jadwigi.

Replika obrazu "Jan III Sobieski pod Wiedniem" wykonana została metodą krzyżykową. Każdy z kilkudziesięciu twórców przygotowywał fragment obrazu, które następnie zostały złożone w całość.

Haft składa się z 9,5 mln krzyżyków; do jego wykonania wykorzystano 178 km nici w 220 kolorach. Całość składa się z 50 połączonych ze sobą fragmentów.

Rozpoczęcie prac nad haftowanym obrazem możliwe było dzięki uzyskaniu zdjęcia cyfrowego oryginalnego dzieła, które za pomocą programu komputerowego zostało przerobione na wzór krzyżykowy. Brzmi banalnie, ale wcale takie nie było. W efekcie skomplikowanego procesu powstał wzór o objętości 4 tys. stron formatu A4. Całość została skatalogowana w 50 książkach!

Premierowa prezentacja największego na świecie haftowanego obrazu miała miejsce pod koniec maja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Teraz obraz zawita do Koszęcina.

To pierwszy raz, gdy haft pojawi się na Śląsku. Od soboty będzie go można podziwiać w hali sportowej Zespołu Szkół w Koszęcinie od jutra do 11 lipca.

Dzieło będzie wystawione na małej sali gimnastycznej i dostępne dla widzów od godz. 17 - 19 w dni powszednie oraz od godz. 16 - 19 w weekendy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto