MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sołectwo Pętkowo Wielkie zajęło II miejsce w kraju w konkursie

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
FB Zaręby Kościelne
Sołectwo Pętkowo Wielkie zajęło I miejsce na Mazowszu i II w kraju w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.

Sołectwo Pętkowo Wielkie zajęło I miejsce na Mazowszu i tym samym trafiło do grona szesnastu laureatów (po jednym z każdego województwa) finału ogólnopolskiego. W finałowym konkursie ogólnopolskim sołectwo zajęło II miejsce.

Celem konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi. Wieś Pętkowo Wielkie startowała z projektem pn. „Utworzenie świetlicy wiejskiej, miejsca integracji i rozwoju w sołectwie Pętkowo Wielkie” .

25 maja wójt gminy Zaręby Kościelne, Urszula Wołosiewicz przekazała dyplom i czek przedstawicielom sołectwa: Łukaszowi Rostkowskiemu - sołtysowi wsi, Pawłowi Skłodowskiemu – przedstawicielowi rady sołeckiej, Ewelinie Rostkowskiej - przewodniczącej KGW „Pętkowiacy” i Urszuli Siejk – członkowi zarządu KGW.

Jak informuje gmina, mieszkańcy Pętkowa własnymi siłami i przy wsparciu wójt gminy Zaręby Kościelne wyremontowali opustoszały budynek po zlikwidowanej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Było to możliwe dzięki funduszowi sołeckiemu, który został wyodrębniony z budżetu gminy. Całkowity koszt remontu wraz z wyposażeniem wyniósł 161 462,68 zł w tym praca własna mieszkańców to kwota 69 500 zł.

W historii gminy nie pamiętano tak ogromnego zrywu społecznego mającego na celu stworzenie miejsca do spotkań i integracji mieszkańców. Wszelkie prace budowlane, remontowe, montażowe, transportowe, związane z zagospodarowaniem przestrzeni działki – mieszkańcy sołectwa wykonali w 100% we własnym zakresie, tym bardziej że w tej wsi jest wielu fachowców. Remont przebiegał bardzo sprawnie także dzięki posiadaniu własnych narzędzi do pracy czy sprzętu typu: ciągniki, przyczepy, koparka. Wiele materiałów mieszkańcy oferowali od siebie: kostka brukowa, ozdobne kamienie, drewno na altankę, siatka na ogrodzenie części terenu. Zadania były podzielone odpowiednio do umiejętności, siły i chęci. Miejscowy przedsiębiorca nie mogąc osobiście wziąć udziału w pracach opłacał dniówki swojemu pracownikowi z Ukrainy. Gospodynie kolejno codziennie gotowały obiady, przygotowywały zimne przekąski, ciasta i dostarczały na miejsce wykonywanych prac. Panie sprzątały, szyły firanki, robiły zakupy, pisały projekty na następne dofinansowania

- chwali gmina na swoim FB.

Ponadto, ze składek sołectwo kupiło i posadziło 100 tui. Seniorzy pilnowali najmłodszych, a starsze dzieci pomagały w pracach porządkowych. Jak przekonuje gmina: "Zaniedbana nieruchomość to obecnie wizytówka sołectwa, a zrealizowany projekt jest z całą pewnością innowacyjny w kontekście dotychczasowego funkcjonowania miejscowości i lokalnej społeczności".

Uroczyste podsumowanie VI edycji ogólnopolskiego konkursu odbyło się 15 maja w Opolu, podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Wręczenie nagród na poziomie wojewódzkim odbędzie się 27 sierpnia podczas dożynek wojewódzkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowmazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto