MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święcenia kapłańskie w Tarnowie i Krakowie. W całym kraju liczba nowych księży spada, a w Małopolsce jest ich więcej niż przed rokiem

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie święcenia kapłańskie przyjęło 14 diakonów. Po mszy św. była uroczysta procesja wokół katedry, a po niej czas na spotkanie z bliskimi oraz udzielanie kapłańskiego błogosławieństwa
W Tarnowie święcenia kapłańskie przyjęło 14 diakonów. Po mszy św. była uroczysta procesja wokół katedry, a po niej czas na spotkanie z bliskimi oraz udzielanie kapłańskiego błogosławieństwa Paweł Chwał
Małopolska ma 27 nowych kapłanów. W sobotę (25 maja) – 14 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze w Tarnowie, a 13 kolejnych w katedrze na Wawelu. To wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, a jednocześnie najlepszy wynik w kraju. Są bowiem diecezje, w których święceń w tym w ogóle nie będzie.

Wielkie święto Kościoła Tarnowskiego i Krakowskiego

Sobotnie uroczystości święceń kapłańskich były wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła Tarnowskiego i Krakowskiego, ale także dużym przeżyciem dla nowo wyświęcanych księży, którzy czekali na ten moment przez sześć lat studiów, a także dla ich bliskich, przyjaciół, a także mieszkańców z ich rodzinnych parafii. Liczne delegacje wraz z ich proboszczami wzięły udział w katedrach w Tarnowie i na Wawelu.

- Moment święceń był chyba najpiękniejszym w moim życiu, najbardziej radosnym – mówił tuż po uroczystości rozpromieniony ks. Michał Plichta, nowo wyświęcony kapłan z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Zdaje sobie sprawę z tego, że obecne czasy nie są sprzyjające dla Kościoła i dla kapłanów. - Z ufnością Panu Bogu jesteśmy gotowi na wszystko. Traktuje to jako wyzwanie, jako wysoko postawioną poprzeczkę. Ewangelię trzeba głosić w porę i nie w porę – przekonuje.

Mało nowych kapłanów w kraju, w Małopolsce odwrotnie - jest wzrost

W ubiegłym roku sakrament kapłaństwa w tarnowskiej katedrze przyjęło 11 diakonów. W tym było ich o trzech więcej. W Krakowie ten wzrost jest jeszcze bardziej widoczny. Przed rokiem nowo wyświęconych księży było siedmiu, w tym jest ich 13.

To ewenement w skali kraju. W większości diecezji w Polsce widoczny jest bowiem spadek liczby powołań. Zaledwie po jednym kapłanie przybyło w tym roku m.in. w archidiecezji poznańskiej oraz diecezjach: drohiczyńskiej, sosnowieckiej, bydgoskiej, gliwickiej, kieleckiej, ełckiej, zielonogórsko-gorzowskiej, legnickiej oraz w łowickiej. Jeszcze gorzej było w archidiecezjach: warmińskiej i szczecińsko-kamieńskiej, gdzie w ogóle nie wyświęcono w tym roku żadnego kapłana.

W całym kraju - jak wyliczyła KAI - Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 153 księży diecezjalnych i 82 zakonnnych. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej.

- Modlimy się za siebie nawzajem i za inne seminaria. To Pan Bóg powołuje, a my jedynie odpowiadamy na ten głos. Powołanie trzeba traktować jak przygodę, prawdziwą, taką na całe życie, w której są momenty bardziej niebezpieczne i wymagające, ale też piękne i podnoszące na duchu – mówi ks. Plichta.

Nowo wyświęceni kapłani w niedzielę będą mieli prymicje w swoich rodzinnych parafiach. A w przyszłym tygodniu dowiedzą się, gdzie zostaną posłani na swoje pierwsze placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto