Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna w Bochni jest już za ciasna dla trzystu uczniów. Apel dyrektora do rady miasta o pomoc

Redakcja
Szkoła Muzyczna II stopnia w Bochni działa piąty rok, ale jej dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania z powodu trudnej sytuacji lokalowej. Dyrektor Krzysztof Krawczyk wystąpił z emocjonalnym apelem w tej sprawie podczas ostatniej sesji rady miasta.

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni uczy się blisko 300 uczniów, z czego 60 w szkole II stopnia. Tę ostatnią, dzięki długim staraniom, uruchomiono w 2014 roku. Od początku wiadomo było, że budynek przy pl. Okulickiego jest ciasny (ma 500 mkw.), ale dotąd w Bochni nie podjęto kroków, by lokalową sytuację artystycznej szkoły poprawić. Placówka doraźnie korzysta z trzech pomieszczeń w przyziemiu byłego Gimnazjum nr 1 w Bochni. To jednak za mało.

Temat gmachu przeznaczonego dla szkoły muzycznej II stopnia pojawił się jeszcze przed jej utworzeniem. Jesienią 2012 roku radny Bogdan Kosturkiewicz wnioskował, by pusty w tamtym czasie budynek po szkole medycznej przeznaczyć właśnie na potrzeby muzyków. Burmistrz Stefan Kolawiński odpowiedział wówczas, że do pustostanu przeniesie straż miejską.

Nastąpiło to 16 maja 2014 roku. Jak na ironię zarządzenie ministra kultury o utworzeniu w Bochni szkoły muzycznej II stopnia zapadło 13 dni później, 29 maja 2014 roku. - Decyzja o adaptacji tego budynku na potrzeby straży miejskiej zapadła w sytuacji, kiedy nie było żadnej perspektywy do tego, żeby ta szkoła muzyczna w Bochni została utworzona - tłumaczył burmistrz podczas ostatniej sesji.

Drugą sugerowaną dla „muzyka” lokalizacją jest budynek po byłym pogotowiu przy ul. Konstytucji 3 Maja. Wymaga on jednak gruntownego remontu. Na początku marca z inicjatywy starosty Adama Korty obiekt wizytował Jarosław Wartak z ministerstwa kultury. Stwierdził, że adaptacja wymagałaby wielomilionowych nakładów, ale prace projektowe mogłyby ruszyć dopiero w 2021 r. Wynika to z „zamrożenia” ministerialnych funduszy w projekcie termomodernizacji 129 szkół muzycznych w kraju.

Podczas ostatniej sesji Krzysztof Krawczyk, dyrektor szkoły muzycznej, zauważył, że niedostateczna liczba sal lekcyjnych w budynku przy pl. Okulickiego może zaszkodzić przyszłości placówki. Wspomniał, że obecnie trwa proces likwidacji szkoły muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. - Nie dopuśćcie państwo do tego, żeby bocheńska szkoła muzyczna II stopnia została wymazana z mapy kulturalnej Polski - apelował.

Sprawa będzie dyskutowana na posiedzeniu rady miasta pod koniec kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szkoła muzyczna w Bochni jest już za ciasna dla trzystu uczniów. Apel dyrektora do rady miasta o pomoc - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto