Szkolnictwo branżowe w Polsce coraz bardziej zbliża się do biznesu i oczekiwań przedsiębiorców

Materiał informacyjny FRSE
Uczniowie, nauczyciele oraz eksperci zaangażowani w rozwój edukacji spotkali się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, aby porozmawiać o szkolnictwie zawodowym. Goście konferencji wzięli udział w prelekcjach, dyskusjach i warsztatach.

Konferencję „Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Szanse, innowacyjne strategie i kierunki rozwoju” przy wsparciu ZSEO zorganizowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która od lat inwestuje w szkolnictwo branżowe, oferując uczniom, studentom i nauczycielom udział w różnych programach.

Eksperci obecni na spotkaniu w Tarnowie podkreślali, że wspieranie szkolnictwa zawodowego daje młodym ludziom lepszy start w przyszłość i pozwala im bez większych problemów odnaleźć się na rynku pracy. Jednak jeszcze nie tak dawno myślano zupełnie inaczej. Uważano, że najlepszą drogą rozwoju zawodowego dla młodzieży jest pójście na studia i znalezienie pracy za przysłowiowym „biurkiem”. Po latach okazało się, że na rynku nie ma fachowców, za to nie brakuje osób z wykształceniem ogólnym.

od 16 lat

- Badania w jasny sposób pokazują, że wybór konkretnego fachu oraz nauka w szkole branżowej sprawia, że młodzi ludzie zarabiają potem lepiej i mają bardziej stabilne miejsca pracy. Są w stanie również w lepszy sposób spełnić oczekiwania pracodawców, którzy chcieliby, żeby młody człowiek po skończeniu szkoły średniej czy studiów już coś potrafił - podkreśla Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

O tym jak ważna jest współpraca między przedsiębiorcami i instytucjami edukacyjnymi, mówił w czasie konferencji Mateusz Janiczek. Radny Rady Miejskiej w Tuchowie podkreślał, że szkoły branżowe na terenie powiatu tarnowskiego są w stałym kontakcie z pracodawcami.

- To oni najlepiej wiedzą jakich kompetencji wymagają od pracowników. Dzięki temu, że uczniowie pozyskują je już w trakcie nauki, są oni wartościowszym narybkiem na rynku pracy – podkreśla Matusz Janiczek.

Prelegenci zwrócili uwagę także na możliwość rozwoju zawodowego, dzięki programowi Erasmus+. FRSE co roku przeznacza około miliarda złotych m.in. na wyjazdy edukacyjne i zagraniczne staże. Spora suma pieniędzy na tego typu działania trafia także do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Dzięki temu kilkadziesiąt młodych osób co roku może zdobywać nowe doświadczenie na praktykach czy stażach zagranicznych m.in. w hotelach i restauracjach.

- Nasi uczniowie potwierdzają, że warto z tego skorzystać, ponieważ nabywają sporo umiejętności i dzięki temu stają się bardziej zauważalni na rynku pracy – podkreśla Robert Kozioł, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. W szkole znajduje się również Regionalny Punkt Informacyjny programu Erasmus+ dla całego województwa małopolskiego.

Szansą rozwoju zawodowego jak przekonywali eksperci obecni na konferencji są również Branżowe Centra Umiejętności. W Tarnowie jedno z nich powstanie w Izbie Rzemieślniczej. FRSE przekazała na ten cel 13 milionów złotych.

- Chcemy stworzyć wysokiej jakości szkolenia, kursy, system nauczania, by dokształcać młodzież i dorosłych w kierunku gastronomicznym i kelnerskim - mówi Barbara Blacha, dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Szansa na rozwój dla młodych zawodowców jest także WorldSkills – konkursy gdzie mogę ze sobą rywalizować i mierzyć się różnymi zadaniami. Dorota Cieślicka, studentka Politechniki Krakowskiej, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii BIM podczas spotkania w Tarnowie mówiła, że udział w tego typu zawodach na poziomie krajowym otworzył przed nią nowe możliwości. - Otrzymałam dwa stypendia z uczelni, zostałam zaproszona na wiele rozmów kwalifikacyjnych, a w mojej obecnej pracy dostałem lepsze stanowisko i podwyżkę – podkreślała. Oprócz tego Dorota wystartuje również w EuroSkills 2023 w Gdańsku, gdzie będzie rywalizowało 650 młodych osób z 32 państw.

Konferencję w Tarnowie zakończyły warsztaty dotyczące m.in., projektów Erasmus+ oraz programu "EuroSzanse"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Szkolnictwo branżowe w Polsce coraz bardziej zbliża się do biznesu i oczekiwań przedsiębiorców - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto