Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital DG: w mieście rodzi się więcej dzieci, a będzie jeszcze lepiej

PAS
PAS
Szpital DG. W Dąbrowie Górniczej od kilku miesięcy oddział ginekologiczno-położniczy w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza został wyłączony ze struktur placówki, trafiając do specjalistów z Zagłębiowskiego Centrum Perinatologii. Patronat nad działalnością Centrum sprawuje prof. Krzysztof Sodowski. Jak się okazuje, ta zmiana przyniosła efekty, bowiem dziś w tym zagłębiowskim mieście rodzi się dwa razy więcej dzieci niż jeszcze niedawno. Nie ma też problemów z obsadą stanowisk lekarskich i dyżurów.

Szpital DG: w mieście rodzi się więcej dzieci, a będzie jeszcze lepiej


– Pacjentki przyjmowane są na zasadach określonych przez NFZ, czyli wszystkie przyjęcia realizowane są w ramach bezpłatnej opieki. Umowa z NFZ trwa, jest to prolongata bezterminowego kontraktu z zeszłego roku. Ponieważ są zamierzenia likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, na razie renegocjacji kontraktów nie ma. Ubolewamy nad tym, ponieważ chcielibyśmy, by ten kontrakt był zdecydowanie większy. Nasze możliwości opieki nad pacjentkami są zdecydowanie większe – podkreśla dr n.med. Jacek Schab, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w dąbrowskim szpitalu. – Zazwyczaj co dwa lata kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia był renegocjowany i w zależności od możliwości danej placówki medycznej był zwiększany lub zmniejszany. Czekamy na taką możliwość, chętnie zwiększylibyśmy liczbę przyjmowanych pacjentek – dodaje.

Jak się okazuje w dąbrowskim szpitalu rodzi się teraz coraz więcej dzieci. A planowany remont oddziału położniczo-ginekologicznego zwiększa szanse na to, że liczba maluchów będzie jeszcze większa.

- W każdym miesiącu od momentu podpisania kontraktu z NFZ, my go znacznie przekraczamy. Zaczynaliśmy od około 30 porodów miesięcznie, a teraz ta liczba zaczyna sukcesywnie wzrastać i w ubiegłym miesiącu sięgnęła ponad 60 porodów. Jest to związane z coraz większą renomą tego oddziału. Pacjentki zaczynają coraz częściej nas odwiedzać, a porody na życzenie odbywają się w znieczuleniu zewnątrz-oponowym. Jest to oczywiście znieczulenie bezpłatne, pacjentka nie ponosi żadnych kosztów. Dzięki temu równamy do standardów, które obowiązują obecnie w Europie Zachodniej – przyznaje ordynator.

Obecnie na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza jest 26 łóżek, natomiast możliwość zwiększenia kontraktu z NFZ skutkowałaby zwiększeniem tej ilości.

- Dlatego staramy się limitować ilość przyjęć pacjentek do operacji ginekologicznych i nie możemy tych operacji wykonać tyle, ile byśmy chcieli. Dlatego będziemy się starać, żeby wkrótce pacjentki były w tych przypadkach przyjmowane sprawnie i okres oczekiwania był jak najkrótszy. Nasze możliwości obecnie ograniczone są jednak nie tylko wysokością kontraktu, ale również ilością łóżek na oddziale - podkreśla dr n. med. Jacek Schab.

Obecnie na oddziale zwiększyła się liczba osób zatrudnionych na pełnym etacie, wykonujących pełny zakres operacji gnekologiczno-położniczych, w tym również operacji laparoskopowych. Takich operacji wcześniej tutaj nie było.

- Wśród personelu wyższego są cztery osoby na pełnym etacie i siedem osób na etatach cząstkowych. To wiązało się z koniecznością zapewnienia pełnej obsady podczas dyżurów - podkreśla ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w dąbrowskim szpitalu.

Aktualne są także plany remontowe, które podniosą standard świadczonych tutaj usług.

- Jesteśmy w trakcie załatwiania pomocy finansowej. Liczymy na to, że w najbliższym czasie ten remont będzie miał miejsce, bo rzeczywiście jest niezbędny. Chcemy zwiększyć z dwóch do trzech ilość łóżek na sali porodowej, co zwiększy komfort dla pacjentek. Planujemy też, by jeden pełny węzeł sanitarny obejmował bezpośrednio dwie sale, w których przebywają nasze pacjentki. Poprawienie warunków sanitarnych zwiększa szanse na jeszcze większą liczbę porodów. Coraz więcej naszych pacjentek poleca bowiem pobyt na naszym oddziale swoim koleżankom, znajomym, co świadczy o tym, że te standardy opieki osiągnęły pewien dobry poziom. A oczywiście będziemy się cały czas starać, by był on coraz wyższy - podkreśla dr n. med. Jacek Schab.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto