Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Tarnowie i regionie zapełniają się chorymi na COVID-19. Arena Jaskółka na razie ich nie odciąży. Co zdecyduje wojewoda?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Arena Jaskółka to nowy, otwarty ponad dwa lata temu przestronny obiekt, w którym - według wyliczeń - mogłoby się zmieścić ponad 100 łóżek dla chorych na COVID-19
Arena Jaskółka to nowy, otwarty ponad dwa lata temu przestronny obiekt, w którym - według wyliczeń - mogłoby się zmieścić ponad 100 łóżek dla chorych na COVID-19 Paweł Chwał
Arena Jaskółka Tarnów została wskazana jako potencjalna lokalizacja szpitala tymczasowego pod kątem dodatkowego zabezpieczenia regionu tarnowskiego dla chorych na COVID-19. Nic nie wskazuje jednak na to, aby w najblliższym czasie obiekt miał pełnić nową rolę.

FLESZ - Lockdown w całej Polsce

Tarnów będzie miał szpital tymczasowy?

Decyzja o wykorzystaniu Areny Jaskółki Tarnów dla celów medycznych zapadła w październiku, kiedy to w regionie padały rekordy ilości nowych zachorowań na COVID-19. W hali rozpoczęły się prace przygotowawcze. Wstrzymano je jednak na początku stycznia, wraz z spadkiem liczby zakażeń. Teraz sytuacja jednak diametralnie się zmieniła.

- Mieliśmy już takie sytuacje, że karetka musiała jechać z zakażonym do Gorlic, gdyż w Tarnowie i regionie nie było wolnych łóżek, aby przyjąć osobę z covidem – przyznaje Krzysztof Krzemień, rzecznik tarnowskiego pogotowia.

Im dalszy wyjazd tym dłuższa nieobecność karetki i brak możliwości skorzystania z niej do innych wezwań, których teraz znowu jest znacznie więcej niż zwykle.

Więcej miejsc w szpitalach w Tarnowie i regionie

Od piątku sytuacja z dostępnością miejsc dla chorych na COVID-19 w Tarnowie i regionie nieco się poprawiła po tym, jak cały szpital w Dąbrowie Tarnowskiej pełni rolę jednoimiennego i przyjmuje tylko i wyłączanie pacjentów z koronawirusem. W piątek na 200 miejsc zajętych było w nim 113 łóżek, w tym 15 respiratorów. Zwiększana jest też liczba łóżek w pozostałych szpitalach dla zakażonych. Ale sytuacja jest dynamiczna i miejsc w każdej chwili może zabraknąć.

- Wystąpiliśmy do PKO Banku Polskiego o określenie czasu niezbędnego do uruchomienia szpitala w „Jaskółce”. Z uwagi na wskazany czas potrzebny do osiągnięcia gotowości szpitala - około 30 dni na tę chwilę nie zapadła decyzja dotycząca aktywacji tego szpitala tymczasowego – tłumaczy Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Tłumaczy, że „Jaskółka”, w odróżnieniu od szpitali uruchomionych w Krakowie (CUMRik i EXPO) oraz w Krynicy-Zdroju, który ma ruszyć w tym tygodniu, z założenia pozostać miała w odwodzie, jako szpital III-rzutowy, jeżeli pojawiłaby się konieczność dalszego zwiększania bazy łóżek covidowych zabezpieczających subregion tarnowski.

Wraz z zawieszeniem prac przy Jaskółce wstrzymano także nabór kadry do nowego szpitala i nie wiadomo, czy w obecnej sytuacji udałoby się skompletować potrzebny personel.

Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w samym Krakowie zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100.

W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie liczba ta wynosić będzie 165, w Szpitalu im. E. Szczeklika – 136, w Szpitalu w Brzesku – 91, w Szpitalu w Bochni – 84, plus wspomniane już 200 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto