Tak wygląda areszt śledczy dla kobiet w Tarnowie. To drugie takie miejsce odosobnienia w Małopolsce. Byliśmy w środku. Zdjęcia

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W oddziale aresztu śledczego ZK w Tarnowie Mościcach przygotowano 52 miejsca dla kobiet, w związku z toczącym się postępowaniem karnym. Na ten cel zaadaptowano stary budynek, w którym byli wcześniej osadzeni mężczyźni-recydywiści
W oddziale aresztu śledczego ZK w Tarnowie Mościcach przygotowano 52 miejsca dla kobiet, w związku z toczącym się postępowaniem karnym. Na ten cel zaadaptowano stary budynek, w którym byli wcześniej osadzeni mężczyźni-recydywiści Paweł Chwał
Przy Zakładzie Karnym w Tarnowie Mościcach uruchomiono oddział aresztu śledczego dla kobiet. To drugie tego typu miejsce w Małopolsce, gdzie kierowane są przez sądy podejrzane lub oskarżone o popełnienie przestępstw w związku z toczącymi się postępowaniami karnymi.

Coraz więcej przestępstw popełnianych przez kobiety w Małopolsce

Kobiety są coraz częściej sprawcami różnego rodzaju przestępstw. O ile w latach 90-tych stały one za ok. 4 proc. wszystkich czynów, to w ostatnich latach odsetek ten wzrósł już do 10-11 proc., a w przypadku zabójstw do 13 proc.

- Dotychczas podejrzane lub oskarżone o popełnienie przestępstw, wobec których toczy się najpierw postępowanie przygotowawcze, a potem sądowe, przebywały zazwyczaj w areszcie w Krakowie. Otwarcie aresztu dla kobiet w Tarnowie zdecydowanie ułatwi sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. Zmniejszą się koszty, a jednocześnie będą prostsze procedury doprowadzenia ich na rozprawę do sądu okręgowego czy innych sądów w naszym, jak również w sąsiednich okręgach – podkreśla Tomasz Kozioł, prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Nowy areszt śledczy dla kobiet w Tarnowie

Pod potrzeby aresztu śledczego kosztem trzech milionów złotych zaadaptowany został stary pawilon dla mężczyzn-recydywistów w oddziale zewnętrznym tarnowskiego Zakładu Karnego w Mościcach.

W budynku utworzono 18 cel 2,3 i 4-osobowych dla w sumie 52 osadzonych. Jest też izolatka oraz cela dwuosobowa przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Jest też łaźnia, pomieszczenie do kontroli, a także do prowadzenia czynności procesowych, socjalne dla funkcjonariuszy, dyżurki wychowawcy, psychologa oraz funkcjonariusza oddziałowego. Dla osadzonych wykonane zostały także dwa odrębne place spacerowe, a w wydzielonym pomieszczeniu w ambulatorium utworzony został gabinet ginekologiczny.

- Areszt jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie i bardzo schludny. Kobiety, które odbywają karę, są pozytywnie zaskoczone. Mówią, że zapewnione są im godne warunki pobytu. Również pomieszczenia dla funkcjonariuszy są właściwie wyposażone – mówi ppłk Maciej Możdżeń , dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie.

Oddział aresztu śledczego dla kobiet w Tarnowie funkcjonuje dopiero od dwóch tygodni, a już jest w ponad połowie zajęty.

Nie tylko sądy, ale również policja i prokuratura będą mieć bliższy dostęp do różnego rodzaju czynności administracyjnych realizowanych z podejrzanymi kobietami. Zwracał na to uwagę m.in. goszczący w poniedziałek (27 marca) w Tarnowie Michał Woś – wiceminister sprawiedliwości.

Zakład karny w Mościcach będzie rozbudowany

Okazją do wizyty była również podpisywana w obecności wiceministra Wosia umowa na budowę nowego pawilonu w ZK w Mościcach dla kolejnych 226 osadzonych.

Nowoczesny budynek powstać ma do końca przyszłego roku kosztem 33 milionów złotych. Osoby odbywające w nim karę będą mogły być kierowane w ciągu dnia do pracy poza terenem zakładu karnego w ramach programu „Praca dla Więźniów”. W tym momencie już niemal 100 procent skazanych osadzonych w zakładach typu półotwartego, którzy mogą je opuszczać, resocjalizuje się w ten sposób.

- Osadzeni poprzez pracę spłacają alimenty i swoje zobowiązania. Poprzez pracę uczą się normalnego życia, ze można samemu na siebie zarobić – wyjaśnia Michał Woś.

Programowi przyświeca nie tylko cel związany z resocjalizacją poprzez pracę, ale ma również wymiar finansowy. - To swego rodzaju perpetum mobile, dzięki któremu więziennictwo zmierza do samofinansowania – dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Dodatkowy pawilon dla osadzonych w Mościcach, to jak podkreślali posłowie Piotr Sak i Norbert Kaczmarczyk, nie tylko inwestycja w więziennictwo, ale również nowe miejsca pracy w Tarnowie dla ok. 50 osób, oraz zamówienia dla lokalnych firm i rolników m.in. na dostawę żywności.

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie