Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. „Gazy” przykręcą nam kurek

Robert Gąsiorek
Jeśli plany prezesa Jarosława Wróbla (na zdj.) dojdą do skutku, Tarnów straci swój oddział PSG
Jeśli plany prezesa Jarosława Wróbla (na zdj.) dojdą do skutku, Tarnów straci swój oddział PSG Robert Gąsiorek
To już niemal przesądzone, że w Tarnowie przestanie istnieć oddział Polskiej Spółki Gazownictwa. Przedwczoraj po południu plany restrukturyzacji przedstawił pracownikom i lokalnym politykom prezes PSG Jarosław Wróbel.

Według tych założeń głównie w miastach wojewódzkich będzie działało 17 zakładów gazowniczych na prawach oddziałów PSG. Obecny tarnowski oddział, obsługujący cztery województwa, zostanie „wchłonięty” przez Kraków, Rzeszów oraz Kielce. - Restrukturyzacja przybliża gazownictwo do klienta - przekonuje prezes Wróbel.

Nie zlikwidują etatów

Tarnowowi pozostanie jedynie status jednego z niewiele znaczących rejonów dystrybucji. Zarząd PSG przekonuje, że ewentualne zmiany nie odbiją się negatywnie na rynku pracy. Obiecuje nawet, że pracownicy będą mogli liczyć na podwyżki.

- W Tarnowie nie tylko nie ubędzie miejsc pracy, ale przybędzie dodatkowo około 20 nowych etatów. Będą to stanowiska wysokopłatne - podkreśla Jarosław Wróbel.

Na osłodę spółka rozważa ulokowanie w Tarnowie Centrum Usług Wspólnych PSG, w którym pracę mogłoby znaleźć nawet 100 osób. W przyszłym tygodniu władze firmy mają rozmawiać z prezydentem Tarnowa. W mieście mają funkcjonować także trzy departamenty centrali PSG. - Wiemy, jak duży potencjał mamy w Tarnowie, dlatego zaproponowaliśmy także ulokowanie niektórych kompetencji Zakładu Gazowniczego w Tarnowie- zaznacza prezes Wróbel.

Jesteśmy przeciw

Drżący przed restrukturyzacją pracownicy nie chcą oficjalnie komentować sytuacji. - Wiemy jedno, nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia likwidacji oddziału w Tarnowie - uważa gazownik z wieloletnim stażem.

Zamiary spółki krytycznie ocenia posłanka PiS Anna Czech, która jako jedyna parlamentarzystka brała udział w spotkaniu. - To nie jest dobre rozwiązanie dla Tarnowa. Mamy na tyle mocne tradycje, dobrych specjalistów, infrastrukturę i wszystkie argumenty za tym, żeby w Tarnowie była siedziba oddziału. Nie można zaprzepaścić dorobku spółki - komentuje. Złożyła już interpelację w tej sprawie do ministra skarbu. Odpowiedzi jednak jeszcze nie uzyskała. Zmiany w PSG niepokoją również prezydenta Tarnowa.

- Nawet jeśli dojdzie do restrukturyzacji PSG, Tarnów powinien zostać stolicą oddziału lub siedzibą małopolskiego zakładu spółki. Nie ma do tego żadnych formalnych przeszkód - podkreśla Roman Ciepiela. Z zarządem PSG wciąż rozmawiają związkowcy. Do jednego z takich spotkań doszło wczoraj późnym popołudniem w Warszawie. - Próbujemy przekonać zarząd do zmiany koncepcji, tak żeby Tarnów pozostał oddziałem - zapewnia Romuald Jewuła, szef zakładowej komisji NSZZ „Solidarność” w tarnowskim oddziale PSG.

Restrukturyzacja może dotyczyć dużej części z blisko 500--osobowej obsady administracyjnej oddziału PSG w Tarnowie.

Jednostka ta koordynuje funkcjonowanie gazowej spółki na terenie województw małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Załoga obawia się, że po rozczłonkowaniu oddziału między Kraków, Kielce i Rzeszów część osób otrzyma propozycję dojazdów do pracy w tych miastach.

Apel o pozostawienie oddziału PSG w Tarnowie wystosował prezydent Tarnowa, jednogłośną uchwałę w tej sprawie podjęli także miejscy radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto