Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Konflikt w Mościcach o patrona dla ronda

Paulina Marcinek
Tadeusz Garnuszek i Jacek Rafiński z rady osiedla  Mościce zebrali 286 podpisów poparcia dla nazwy „rondo Chemików”
Tadeusz Garnuszek i Jacek Rafiński z rady osiedla Mościce zebrali 286 podpisów poparcia dla nazwy „rondo Chemików” Paulina Marcinek
Przedstawiciele osiedla i miłośnicy Mościc spierają się o nazwę dla ronda. Oliwy do ognia dolali jeszcze związkowcy, którzy chcą Solidarności jako patrona.

- Gdybyśmy mogli wjeżdżać do Mościc rondem Solidarności, a potem przez ul. Kwiatkowskiego docierali do alei Lecha Kaczyńskiego, to byłoby cudowne - marzy Tadeusz Szumlański, szef NSZZ „Solidarność” w tarnowskich Azotach. Propozycja związkowców to kolejna odsłona kontrowersji wokół nowych nazwy dla ulic w Tarnowie.

Antagonizmy zaczęły się od pomysłu działaczy stowarzyszenia Prawy Tarnów, którzy od jesieni próbują przeforsować przemianowanie trzech ulic: Spokojnej, Elektrycznej i Błonie na aleję Lecha Kaczyńskiego. Orędownikiem tej zmiany jest zwłaszcza Andrzej Sikora, były szef „S” w Azotach i były senator. Propozycja, która budzi sprzeciw części tarnowian, czeka wciąż na rozpatrzenie przez radę miejską, w której dominuje PiS.

Tymczasem działacze związkowi z Azotów przedstawili już nowy pomysł. Rondo na wjeździe do Mościc od strony autostrady chcieliby nazwać” „35-lecia Solidarności”, choć kilka kilometrów dalej istnieje już al. Solidarności.

- Ta ulica jest mało uczęszczana, a przez rondo przejeżdża codziennie sporo osób spoza miasta. To byłoby takie docenienie działań naszego związku. Przecież tu była i jest największa komisja zakładowa w regionie - podkreśla Szumlański.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji rady miasta ds. nazewnictwa ulic, radny Stanisław Klimek (PiS) w imieniu zakładowej „S” naciskał na skierowanie propozycji związku do konsultacji społecznych. W głosowaniu był osamotniony. Większość komisji uznała, że propozycja wpłynęła zbyt późno.

- Moglibyśmy w ten sposób sparaliżować pracę komisji - argumentował Grzegorz Światłowski (PO).

W grze pozostają wciąż dwie inne propozycje nazwy ronda, które podzieliły Mościce. Pierwsza zakłada nazwę „rondo Chemików”. - W przeprowadzonej przez nas ankiecie mieszkańcy złożyli 286 podpisów poparcia - wyjaśnia Jacek Rafiński, przewodniczący rady osiedla nr 8 „Mościce”.

Innego patrona proponuje Towarzystwo Przyjaciół Mościc. Chodzi o inżyniera Zbigniewa Szczypińskiego, który od lat 60. XX wieku rozbudowywał Azoty .

Spór mają w głosowaniu rozstrzygać miejscy radni. - Jestem rozczarowany, że nie wzięto pod uwagę związkowej propozycji - przyznaje szef „S” w Azotach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto