Tarnów. Ks. Artur Ważny zostanie nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej [ZDJĘCIA i WIDEO]

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Ks. Artur Ważny został mianowany przez Papieża Franciszka nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej screen YouTube / Portal Diecezji Tarnowskiej
Stolica Apostolska ogłosiła w sobotę (12.12.2020) decyzję Ojca Świętego Franciszka o nominacji na nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Zostanie nim ks. Artur Ważny, dotychczasowy ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej, były proboszcz parafii w Mościcach.

FLESZ - Dyspensa od mszy św. w Boże Narodzenie

Ks. Artur Ważny mianowany nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej

Informacja została podana w sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Decyzję papieża Franciszka o nominacji biskupiej ks. Artura Ważnego odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Biskup nominat Artur Ważny w krótkim przemówieniu odniósł się do decyzji papieża w jego sprawie. Nawiązał do słów biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, które usłyszał jako młody kleryk 35 lat temu.

- Przyprowadziła nas tu wiara, bez niej to wszystko nie ma sensu. Dlatego dzisiaj chcę podziękować za wiarę, którą otrzymałem we wspólnocie Kościoła, podziękować za umacnianie tej wiary, rozwijanie jej przez rodziców, rodzeństwo, przez kapłanów których spotkałem, przez biskupów poprzednich i obecnych i przez wspólnoty, z którymi dane mi było pracować, spotykać się – one też mnie karmiły swoją wiarą, nadzieją i miłością - mówił biskup nominat Artur Ważny.

Po czym dodał. - Dzisiaj nie rozumiem, ale wiemy że wiara rozumie wtedy, kiedy się zaczyna poruszać. Zaczyna widzieć, kiedy wchodzi w przestrzeń otwieraną przez Boże Słowo, przez nauczanie Kościoła, więc ufam że razem z wami będę coraz więcej rozumiał, o co chodzi w tym, co Pan Bóg wymyślił. Dzisiaj pokornie proszę o modlitwę i chcę podziękować za zaufanie Panu Bogu, Ojcu świętemu i księdzu biskupowi Andrzejowi. Do zobaczenia na drogach wiary - podsumował duchowny.

Ksiądz Artur Ważny - biogram

Ksiądz Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, zaś w latach 1995-1999 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1998 – 2007 był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wchodził także w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i zespołu redakcyjnego pisma „Winda” – tarnowskiego dodatku do tygodnika „Droga” oraz sprawował posługę duszpasterza akademickiego w Tarnowie.

W latach 2007 – 2014 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach. W latach 2014 – 2019 był dyrektorem Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Ponadto sprawował obowiązki dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Stowarzyszenia Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Kursu ALPHA w diecezji tarnowskiej, kapelana samorządowców miasta Tarnowa, opiekuna wspólnoty Mężczyźni św. Józefa w Tarnowie, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej i członka Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Od 2010 roku pełni posługę diecezjalnego egzorcysty, a od 2019 roku sprawuje obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej. Jest też autorem książek i publikacji o tematyce pastoralnej.

Decyzją papieża Franciszka, stolicą tytularną nowego biskupa pomocniczego jest Mazaca na terenie Algierii.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie