Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów nadrabia zaniedbania historyczne. Po 77 latach od wojny tablica upamiętnia tysiące osób, które przeszły przez więzienie etapowe

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkich więźniów, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie w czasie II wojny światowej odbyła się w poniedziałek (28 listopada) przy ZK na ul. Konarskiego
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkich więźniów, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie w czasie II wojny światowej odbyła się w poniedziałek (28 listopada) przy ZK na ul. Konarskiego Paweł Chwał
Na fasadzie Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą kilkudziesięciu tysiącom Polaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45.

Tablica upamiętnia i informuje o tych, którzy byli więzieni w Tarnowie

W czasie II wojny światowej przez tarnowskie więzienie, wybudowane zaledwie kilkanaście lat wcześniej, przewinęło się co najmniej 25 tysięcy naszych rodaków, nie tylko z Tarnowa i okolic, ale również z całej Małopolski i Podkarpacia. W przepełnionych celach spędzili wiele miesięcy, niektórzy ponad rok, a nawet więcej.

Więzienie, w większości przypadków było też pierwszym lub kolejnym etapem drogi do obozów zagłady lub na śmierć. Część osób rozstrzelano m.in. w Skrzyszowie, Zbylitowskiej Górze, Pogórskiej Górze, inni trafili z niego wprost do niemieckich obozów pracy i zagłady.

Z Tarnowa wyruszyło w sumie ok. 50 transportów do Auschwitz, w tym pierwsze transporty mężczyzn, ale również kobiet, a także do Sachsenhausen, Gross Rosen, Ravensbruck, Płaszowa, dziecięcego obozu w Łodzi i innych obozów.

Ściana Pamięci na fasadzie zakładu karnego

Niedawne obchody 80-tych rocznic tarnowskich, kobiecych transportów do obozów koncentracyjnych, organizowane przez Fundację Pro Patria Semper razem z więźniarskimi stowarzyszeniami, stały się impulsem do stworzenia całej Ściany Pamięci, poświęconej ofiarom tarnowskiego więzienia etapowego.

Do współpracy przy jej tworzeniu zaproszono też Instytut Pamięci Narodowej i Zakład Karny w Tarnowie.

W tym momencie na fasadzie ZK wiszą już dwie tablice - jedna upamiętniająca I transport do Auschwitz, a druga wszystkich więźniów, którzy przeszli przez to miejsce w czasie wojny. W przyszłym roku planowane jest odsłonięcie kolejnych dwóch tablic - jedna będzie poświęcona uczestniczkom obu transportów do KL Ravensbruck (IX 1940 i IX 1941), a kolejna upamiętni I transport Polek do KL Auschwitz (28 IV 1942).

- Postanowiliśmy, że te kolejne tablice zawierać będą listę nazwisk więźniarek, a to wymaga wykonania potwierdzającej tę listę kwerendy w IPN. Taka kwerenda jest już w krakowskim IPN realizowana - tłumaczy Piotr Dziża z fundacji Pro Patria Semper.

Okazją do lepszego poznania historii i więzionych w nim osób będzie wystawa plenerowa, która w grudniu stanie na chodniku wzdłuż więziennego muru, a następnie będą mogli zapoznać się z nią m.in. skazani, odbywający karę w ZK.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto