Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W naszych kościołach przybyło wiernych

Paweł Chwał, Robert Gąsiorek
Zofia Bobakowska z córką Mają:  - Do kościoła chodzimy nie tylko w niedziele, ale też w tygodniu, gdy mamy taką możliwość
Zofia Bobakowska z córką Mają: - Do kościoła chodzimy nie tylko w niedziele, ale też w tygodniu, gdy mamy taką możliwość Robert Gąsiorek
Wskaźniki frekwencji na mszach św. w kościołach diecezji tarnowskiej wzrosły, mimo że z parafii wyemigrowało już ponad 100 tysięcy osób.

Na niedzielne msze święte w diecezji tarnowskiej - według najnowszych danych - chodzi ponad 70 procent wiernych, czyli nieznacznie więcej niż przed rokiem. To najlepszy wynik w kraju, a mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby nie osoby, które wprawdzie nadal są zameldowane w poszczególnych parafiach, ale na stałe przebywają za granicą.

Według informacji, które zebrali podczas ubiegłorocznej kolędy kapłani odwiedzający domy swoich parafian, na emigracji może przebywać nawet ponad 105 tysięcy mieszkańców diecezji. - To spory, bo blisko 10-procentowy odsetek ogólnej liczby naszych diecezjan. Co gorsza, wskaźnik ten z roku na rok rośnie - przyznaje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

Mimo to liczba osób, które chodzą na niedzielne msze św. w diecezji, nie maleje. Potwierdziło to ostatnie liczenie wiernych, które przeprowadzono 25 października 2015 roku.

- Chodzę do kościoła, bo czuję, jak Bóg mi pomaga i myślę, że coraz więcej ludzi się o tym przekonuje. Cieszę się, że mnie tak wychowano i nie straciłam wiary - przekonuje Zofia Curyło, emerytka z Tarnowa.

Duży odsetek wiernych w naszych kościołach stanowią osoby młode, z czym zwłaszcza za granicą jest duży kłopot.

- Wydaje mi się, że wpływ na to ma osoba papieża Franciszka - zauważa Katarzyna Madurska, studentka tarnowskiej PWSZ. - Ze mną bywało różnie. Dawniej nie chodziłam do kościoła, później życie mi się trochę pokomplikowało i się nawróciłam. Teraz chodzę do świątyni, bo czuję taką potrzebę. Nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu - dodaje.

Wpływ na to, że diecezja tarnowska może pochwalić się najwyższymi w Polsce wskaźnikami dotyczącymi frekwencji na mszach św., ks. Pietruszka łączy m.in. z łatwą dostępnością do świątyń i dużą liczbą kapłanów (ponad 1100), którzy pełnią posługę w parafiach. Dzięki temu nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu odprawianych jest po kilka mszy św.

- Nie potrzeba niedzieli, u nas codziennie na mszach świętych w południe kościół jest pełny - przekonuje ks. Adam Nita, proboszcz tarnowskiej katedry.

Wczoraj do świątyni swoją 5-letnią córeczkę Maję przyprowadziła między innymi Zofia Bobakowska. - Chodzimy do kościoła, bo jesteśmy wierzące. Rodzice tak mnie nauczyli i ja w tym duchu również wychowuję moje dziecko - mówi.

Z tarnowskich kościołów największą frekwencją na mszach świętych mogą pochwalić się księża filipini. U nich odsetek wiernych wynosi ponad 150 procent (uczestniczy w nich sporo osób spoza parafii) , a jedna z najniższych (ok. 50 proc,) odnotowana została na Terlikówce. - Trudno się dziwić, skoro kościółek jest mały, a przez remont torów trudno się teraz do niego dostać. Ludzie są praktyczni i wybierają te kościoły, do których można łatwo podjechać, zostawić samochód na parkingu, a w środku jest wystarczająco dużo miejsca, aby usiąść w ławce, a nie stać - zauważa ks. Pietruszka.

Diecezja zadziwia Polskę

W diecezji tarnowskiej mieszka 1,1 mln osób. 70,3 procent wiernych chodzi na niedzielne msze św., a 24,7 proc. przyjmuje komunię św. W przypadku frekwencji i przyjmowania komunii św. oba wskaźniki - w porównaniu z poprzednim liczeniem - wzrosły o 0,4 procent.

Najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej mszy św. w dekanacie Ujanowice k. Limanowej (89,3 proc.) oraz w dekanacie Ropa (85,6 proc.), a najmniej w dekanacie Mielec-Południe i Pustków-Osiedle (niecałe 60 proc.). Wyższa frekwencja jest w dekanatach wiejskich niż w miastach. W tych, które obejmują parafie w Tarnowie, kształtuje się na poziomie 63-66 proc.

Najwięcej wiernych przyjmuje komunię św. w dekanatach ujanowickim i krynickim (35,2 proc.) oraz zakliczyńskim (32,4 proc.).

W całej Polsce odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach św. wynosi 39,1 proc. Po nieznacznym wzroście w 2005 roku (śmierć Jana Pawła II) z roku na rok maleje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto