Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W sądach wznowiono rozprawy jawne i przesłuchania świadków. Dostęp do budynku wciąż jest utrudniony

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Z powodu epidemii działalność tarnowskiego sądu przez ostatnie dwa miesiące była  mocno ograniczona
Z powodu epidemii działalność tarnowskiego sądu przez ostatnie dwa miesiące była mocno ograniczona archiwum
Rozpoczęło się odmrażanie pracy sądów: okręgowego i rejonowego w Tarnowie po ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa. Proces ten jednak odbywać się będzie stopniowo z zachowaniem rygorystycznych środków ostrożności i procedur.

FLESZ - Wchodzi trzeci etap znoszenia obostrzeń

od 16 lat

Z powodu epidemii działalność sądów została mocno ograniczona, ale nie sparaliżowana. Odbywały się rozprawy, które nie wymagały obecności stron, a także najpilniejsze i niecierpiące zwłoki wnioski, w sprawie zastosowania lub przedłużenia tymczasowego aresztowania.

- My cały czas pracowaliśmy. Ja sam w okresie zamrożenia działalności sądów wydałem co najmniej 20 postanowień różnego rodzaju, które mogłem załatwić na posiedzeniu niejawnym – przyznaje Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Kto nie musi, lepiej niech nie przychodzi

Od tego tygodnia przywracane są postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków, w tym na przykład sprawy rozwodowe i adopcyjne.

Nie oznacza to jednak, że wstęp do sądu jest otwarty dla wszystkich.

- Prosimy, aby na rozprawach stawiały się tylko te osoby, które mają wezwanie, to jest obowiązek stawiennictwa. Tym, które otrzymały tylko zawiadomienie o rozprawie sugerujemy, aby – jeśli nie jest to naprawdę konieczne – raczej nie wybierały się do sądu i zostały w domu – mówi Tomasz Kozioł.

W związku z zagrożeniem koronawirusem w sądach okręgowym i rejonowym wprowadzono szereg działań prewencyjnych, które mają zminimalizować ryzyko zarażenia się. Wszystkim osobom wchodzącym do budynku sądu mierzona jest temperatura (w przypadku podwyższonej nie ma możliwości wejść do środka), konieczne jest nałożenie na ręce środka dezynfekującego przy wejściu, a także obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy i nosa oraz zachowania dystansu społecznego.

Sale rozpraw, na których odbywają się rozprawy i posiedzenia, zostały zaopatrzone w osłony z pleksi stanowisk składu sędziowskiego i protokolanta. Osłony pojawiły się także przy ławach dla stron, tam gdzie nie ma możliwości zachowania 1,5-metrowego dystansu.

Zamki i pałace w Tarnowie i okolicy. Który najpiękniejszy? [GALERIA]

Rozprawy są tak ustalane, aby między nimi było co najmniej 15 minut przerwy. Chodzi o to, żeby ich uczestnicy mogli swobodnie opuścić salę i przejść do wyjścia, bez niepotrzebnego tworzenia sztucznego tłoku na korytarzu. Sale na koniec każdego dnia, a jeśli jest taka potrzeba to również między rozprawami, są dokładnie dezynfekowane.

Po akta z wyprzedzeniem

W budynku sądu wyznaczona została strefa ograniczonego dostępu obejmująca Biuro Obsługi Interesanta oraz czytelnię akt i ksiąg wieczystych. Dostęp do nich mają wyłącznie osoby, które wykażą interes w niezwłocznym zapoznaniu się z aktami lub też z dokumentami ksiąg wieczystych. Do pozostałej części budynku wstęp mają tylko osoby posiadające stosowne wezwanie lub zawiadomienie, we wskazanej dacie i godzinie oraz ich pełnomocnicy.

Zamawianie do czytelni akt i ksiąg wieczystych należy dokonać z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem, a akta co najmniej 3 dni przed terminem rozprawy lub posiedzenia ze względu na ich dobową kwarantannę, której podlegają po każdorazowym udostępnieniu osobie z zewnątrz.

W czytelni akt jednocześnie mogą przebywać trzy, a w czytelni ksiąg wieczystych jedna osoba.

Opóźnienia są nieuniknione

W pierwszej kolejności rozpatrywane będą sprawy z marca i kwietnia, które ze względu na epidemię koronawirusa zostały odwołane. Bezpośrednio zainteresowani nimi są na bieżąco informowani o nowych terminach rozpraw.

- Mamy dwa, w zasadzie dwa i pół miesiąca wyrwane z normalnego trybu, w czasie którego te młyny sprawiedliwości działały na mniej niż pół gwizdka. To musi spowodować przedłużenie się terminów rozpatrywania spraw. Sędziowie zdają sobie sprawę z tych okoliczności. Przed nami okres wytężonej pracy. Te opóźnienia powinniśmy nadrobić w ciągu kilku miesięcy – mówi Tomasz Kozioł.

Spora część załogi tarnowskiego sądu w ostatnich tygodniach pracowała zdalnie. Teraz przechodzą na system pracy rotacyjnej. Pełna obsada wciąż nie jest możliwa ze względu na to, że część sędziów i osób z obsługi korzysta ze świadczeń opiekuńczych, zajmując się dziećmi, które z powodu zamkniętych przedszkoli i szkół muszą przebywać w domach.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto